
Boekpresentatie ‘De Vergeten Verhalen’
AlgemeenBERGEN OP ZOOM - Journalist Willem Jongeneelen en kunstenaar Sjoerd van den Boom hebben samen een boek gemaakt. Daarin brengen zij vergeten verhalen van senioren uit West Brabant in woord en beeld. De twee makers zijn van mening dat in elk mens een uniek verhaal schuilt. Jongeneelen geeft aan dat er heel bewust voor senioren gekozen is. “Daarin zitten vaak een hoop verhalen verscholen die eerder weinig gedeeld werden. Ze stammen uit een tijd waarin dat minder gewoon was dan in de huidige tijd.” Tegelijkertijd met de lancering van het boek ‘Mensen Onderweg’ - De Vergeten Verhalen wordt ook de gelijknamige tentoonstelling in Het Markiezenhof geopend.
Normaal gesproken schrijft Willem Jongeneelen verhalen over popartiesten voor verschillende magazines en kranten. Het boek dat hij nu met kunstenaar Sjoerd van den Boom heeft gemaakt noemt hij iets dat toch ook goed bij hem past. "Ook als muziekjournalist ben ik namelijk altijd op zoek naar speciale verhalen", vertelt hij. “Ouderen hebben ook daar vaak meer meegemaakt en een grotere bagage.”
Senioren In het boek wordt het verhaal van tien senioren uit Bergen op Zoom, Steenbergen, Oud Gastel, Wouw, Tholen, Hoogerheide en Ossendrecht verteld. Sjoerd van den Boom heeft van iedereen een portret geschilderd. De senioren werden geëerd met dat portret, de gesprekken met hen leverde vaak bijzondere verhalen op. "Heden ten dage heerst er een cultuur dat alles wat wordt meegemaakt meteen op sociale media wordt gedeeld. Mensen van rond de tachtig, of nog ouder, deelden minder snel hun verhalen. Zodoende dreigen er veel mooie verhalen verloren te gaan", aldus Jongeneelen. Het is volgens hem dan ook een uitdaging deze verhalen te ontdekken. "Je moet het vertrouwen van de mensen die je gaat interviewen winnen. Sommigen zijn niet gewend om hun verhaal zomaar aan iedereen te verhalen.” Hoewel het interviewen soms een behoorlijke klus was, is Jongeneelen erg tevreden over het resultaat. Hij sluit dan ook niet uit dat die klus ooit een vergelijkbaar vervolg krijgt.
Tentoonstelling Op zondag 10 april wordt het boek in besloten kring gepresenteerd in Het Markiezenhof. De mensen die zijn geïnterviewd en hun families zijn bij de presentatie uitgenodigd. Daarna wordt om 15.00 uur voor iedereen de expositie geopend met dezelfde naam als het boek. De wanden van twee museumzalen zijn ingevuld door Vincent Verwoert, tevens de vormgever van het boek. “Hij heeft in overleg met ons daarvoor materiaal uit het boek gebruikt. Ook zijn er tien tafels waar het leven van de tien senioren op terug te vinden zijn.” De tentoonstelling is daarna tot 1 mei gratis te bezoeken. Naast de officiële opening worden er op de zondagen steeds vanaf 14.00 uur activiteiten georganiseerd rondom de tentoonstelling. Zo is er op 17 april live muziek van de Dick Hageman Band en een combo met Maarten Stalpers, op 24 april een literaire middag met een speciale briefwisseling van mensen uit het boek, en wordt er op 1 mei een muziekmiddag gehouden met reünies van bezoekers van De Capri Bar (Bergen op Zoom), bar Old Shed (Tholen) en The Lucky Luke uit Steenbergen. Het boek is te koop via de website: www.devergetenverhalen.nl
Willem Jongeneelen is trots op het te presenteren boek dat hij maakte met Sjoerd van den Boom. BIJDRAGE EN FOTO MERIJN SITSEN




