
Theo Spinnewijn heeft een zwak voor de ruige Westerschelde
Door: Eugene de Kok AlgemeenKLOETINGE - Uitgever Theo Spinnewijn van De Groote Roeibaerse presenteert donderdag in strandpaviljoen De Landing in Baarland zijn laatste boek ‘Westerschelde, portret van een open zeearm'.
Het is een logisch vervolg op het boek over de Oosterschelde dat hij twee jaar geleden uitbracht. “Jarenlang moest ik elke dag heen en weer over de Zeelandbrug naar Zierikzee, waar ik eigenaar was van boekhandel De Vries”, vertelt Theo Spinnewijn in zijn huiskamer in Kloetinge. “Misschien ben ik wel 8000 keer over die brug over de Oosterschelde gereden. Het schepte een band met de rivier, maar ik ben en blijf een man van de Westerschelde. Hij spreekt me iets meer aan. De Oosterschelde is schitterend met zijn flora en fauna en de rust, maar de Westerschelde is ruiger. Kijk alleen maar naar alle industrie langs het water.”
Toeters
Spinnewijn heeft tot zijn 19e in Vlissingen gewoond, zag de Westerschelde dus bijna dagelijks vanaf de dijken, nam tijdens de zomers regelmatig een duik in het water en werd jarenlang elke ochtend wakker van de toeters op de scheepswerf De Schelde, die net zo onlosmakelijk met de Westerschelde is verbonden als Spinnewijn.
Schepen
Schepen zie je volop terug in het dikke, vierkante boek dat vol afbeeldingen staat en net als het exemplaar over de Oosterschelde meerdere gastbijdragen van burgemeesters van gemeenten langs de rivier en bijzondere ‘Westerschelde-gerechten’ van chefkoks kent.
Typisch voor dit boek is de aandacht voor de bedrijvigheid, de schepen en het loodswezen en natuurgebieden als Waterdunen en de Hooge Platen. Er zijn zelfs drie hoofdstukken geschreven door een heuse Westerschelde-fan: Alexander Hoogstrate, die als kapitein zeevaart veel heeft gevaren op de rivier en nu in Kruiningen aan de oevers woont. Ontroerend is het verhaal van Kees Wolfert, die als kind de Watersnoodramp meemaakte in Zeeuws-Vlaanderen. “Dat verhaal hoor je niet zo vaak, terwijl ook hij vreselijke dingen heeft zien gebeuren.”
Bron
Spinnewijn en zijn vrouw zijn voor het boek naar Frankrijk getrokken. In Gouy bezochten ze de bron van de Westerschelde. “Een simpel klein putje”, zegt Spinnewijn, wijzend op een afbeelding in het begin van het boek. “Het is toch niet te geloven dat hieruit zo’n rivier ontstaat.”
‘Westerschelde. Portret van een open zeearm’ is uitgegeven door De Groote Roeibaerse en te koop in alle Zeeuwse boekhandels. ISBN: 9789081135696. Meer: www.degrooteroeibaerse.nl.




