Stichting Natuurhistorisch en Volkenkundig Museum in Oudenbosch.
Stichting Natuurhistorisch en Volkenkundig Museum in Oudenbosch. Foto: Natuurhistorisch en Volkenkundig museum Oudenbosch

NVMO verzet zich tegen verhuisplan: ‘Dit overleven wij als museum niet’

Door: Wies van Erp Algemeen

OUDENBOSCH - “Dit is een zeer teleurstellend plan. Dit overleven wij als museum niet”, zegt bestuurslid Kees Daleboudt zonder omwegen. Daleboudt is al vijftien jaar bestuurslid van het Natuurhistorisch & Volkenkundig Museum Oudenbosch (NVMO). “In die jaren zijn meerdere herhuisvestingsplannen gepasseerd. Nog nooit hebben we ons zo verzet. We hebben altijd meegewerkt, maar dit is echt een teleurstellend plan.”

Het NVMO staat niet per se negatief tegenover een verhuizing, maar het grootste knelpunt is de beschikbare ruimte. “We hebben nu zeshonderd vierkante meter. Volgens de huidige plannen moeten we gezamenlijk tweehonderd vierkante meter verdelen. Op deze manier hebben we geen enkele kans om onze collectie recht te doen.”

Ook het voorstel van wethouder Schouw om de collectie roulerend te tonen, bijvoorbeeld door te wisselen in thema’s, vindt Daleboudt geen goed idee. “Iemand met een postzegelverzameling laat toch ook niet elke week één postzegel zien”, benadrukt hij, verwijzend naar de kracht van een grote en diverse collectie.

‘Drie vogels en een schelp’

Daleboudt is echter van mening dat alle opties moeten worden onderzocht, zolang ze recht doen aan de collectie van het NVMO. Dat kan volgens hem zelfs betekenen dat het museum Oudenbosch verlaat. “We willen heel graag in Oudenbosch blijven, maar we onderzoeken ook opties buiten Oudenbosch.”

Het idee om de collectie op meerdere plekken in Oudenbosch te tonen, vindt Daleboudt een optie die het overwegen waard is, maar hij staat daar niet onwelwillend tegenover. Anders ligt het met het voorstel om het souterrain en de bovengelegen ruimtes als depot te gebruiken. “Ik ken die ruimtes. Om die geschikt te maken als depot zijn er veel aanpassingen nodig. Alles bij elkaar zullen die duurder uitvallen dan de huidige situatie. Bovendien kunnen we daar niet onze volledige collectie kwijt.”

Daleboudt heeft ook weinig vertrouwen in het argument dat een verhuizing meer bezoekers zal trekken. “Wie komt er nou kijken naar drie vogels en een schelp?”



Blijf op de hoogte van het lokale nieuws uit jouw regio met onze dagelijkse nieuwsbrief