
Prins Jeroen: ‘Er zit nog steeds een groeiende lijn in; jong en oud doen mee’
Door: Johan Wagenmakers AlgemeenOUD GASTEL - Na het feestjaar Gastel 750 gaan de Gastelaren, en met name de Vastelaovedzotten, gewoon door met feesten, want Vastelaovedzottelaand gaat het carnavaleske jubileumjaar 66 in. Medeoprichter van het Gastels carnaval was Janus Vromans, die tevens als Prins Arijaon I de leut voorafging. Tien prinsen en zesenzestig jaar later zwaait Jeroen Dekkers als Prins Jeroen met de leutscepter en bloeit het leutfeest als nooit tevoren.
“Het Gastels carnaval staat er inderdaad goed voor. Er zit nog steeds een groeiende lijn in. Jong en oud doen mee. Buiten de VAZ om worden er ook veel activiteiten georganiseerd door wijkverenigingen, dweilbandjes, bouwclubs en horeca. Dus we hebben een zeer volle agenda”, vertelt Jeroen Dekkers. Hij gaat zijn tweede jaar als voorganger van de leut in. “Mooier kan je als prins niet beginnen met twee feestjaren achter elkaar: 750 jaar Gastel en nu 66 jaar Vastelaovedzottelaand.” Het motto voor dit extra feestelijke jaar is ‘Kzien dubbel’. “Voor mij geldt dat twee keer. Ik ben 44 jaar en vier 66 jaar carnaval.”
Warm onthaal
Jeroen kijkt met een zeer goed gevoel terug op zijn eerste jaar als prins. “Het was een warm onthaal. Ik heb veel leuke reacties gekregen. Het is voorbijgevlogen en ik heb veel mooie dingen meegemaakt, teveel om er iets uit te halen dat eruit sprong. Het is een grote eer om prins te zijn. Je bent overal bij aanwezig. Wel is het intensiever en drukker dan voorgaande jaren. Nou ja, drukker, ik was toch al overal bij aanwezig”, zegt hij op verontschuldigende toon. Het feestjaar is op 10 januari gestart met een groot jubileumfeest in Dorpshuis ’t Veerhuis. “Dat was een geweldig en zeer druk bezocht feest. Alle kernen en vele sjouwers en bouwers waren daarbij aanwezig.” Omdat de jaarlijkse verbroedering ook in ’t Vastelaovedzottelaand was, werd dat twee weken later nog een dunnetjes overgedaan. “Dat was opnieuw zeer gezellig, met vooraf een jubileumbrunch voor prinsen, protocol en voorzitters van alle kernen. Als rode draad hadden we een memoryspel, waarbij de Meekrap er weer met de beker vandoor ging, haha.”
Zotte Zaterdag
Het Gastels carnaval is van origine gericht op het kindercarnaval en voor de jongste zotten en zottinnen is er nog steeds genoeg te beleven. Als extra kunnen ze dit jaar bij deelname aan diverse activiteiten vijf buttons sparen. De eerste button kan aanstaande zondag bij het kinderbal van de VAZ worden bemachtigd en verder bij het pyjamabal en geluidenspel, en bij de optocht en Nolverbranding. Als er iets de laatste jaren verder gegroeid is, dan is dat de grote optocht op Zotte Zaterdag. Jeroen kan haast niet wachten tot het weer zover is. “Ik kijk uit naar een mooie, prachtige en ‘dubbele’ optocht en ben zeer benieuwd naar alle dubbele creaties van iedereen. De scholenoptocht op vrijdag mag er trouwens ook zijn. Diverse creaties zien we dan in de grote optocht terug.” Dat de grote optocht steeds meer toeschouwers trekt en meer waardering van buitenaf krijgt, blijkt wel uit het feit dat deze dit jaar door ZuidWest TV vanaf kwart over drie rechtstreeks uitgezonden gaat worden. “Prachtig dat ze dit doen. Vooral voor de deelnemers aan de optocht is het een teken dat wordt gezien en gewaardeerd wat ze allemaal maken.”
Nolverbranding
Door de jaren heen heeft ook het Gastels leutfeest veel veranderingen ondergaan en is al of niet noodgedwongen met de tijd meegegaan. Eén traditie is echter onverwoestbaar: de jaarlijkse verbranding van mascotte Nol Sjalot op dinsdagavond. “Als afsluiting blijft dat iets unieks. Op een volle Mart met alle zotten nog even in de polonaise, en daarna gaat ‘òòns Nolleke’ in de vlammen. Maar niet voordat hij het nieuwe motto heeft gegeven; een moment waar iedereen naar uitkijkt en de eerste plannen en ideeën direct opborrelen.” Tot slot laat Jeroen weten dat hij zeker de komende jaren als prins door wil gaan. “Maar ik bekijk het wel per jaar en plak er geen aantal op. Voor dit jaar wens ik iedereen ‘veul leut meej die daoge’.”




