‘s Morgens kan Bente Cools (13) nog even oefenen voordat de wedstrijd begint.
‘s Morgens kan Bente Cools (13) nog even oefenen voordat de wedstrijd begint. Foto: Willem Laros

Jongeren vonken van talent in Oudenbosch: ‘Lassen is leuk en spannend’

Door: Willem Laros Algemeen

OUDENBOSCH - Woensdag 4 februari is in Oudenbosch een laswedstrijd gehouden bij de Stichting Vakopleidingen Metaal & Techniek (SVM). Deelnemers waren jongens en meisjes van regionale VMBO- en praktijkscholen: van Vlissingen tot Wijk en Aalburg. Wij nemen een kijkje ‘s morgens, als er volop geoefend mag worden met de apparatuur die ze voor de wedstrijd gaan gebruiken.

De SVM - ontstaan uit de samenwerking tussen regionale metaalbedrijven - is een middelbare vakopleiding die beroepsonderwijs en bedrijfsleven samenbrengt. Om tien uur zitten alle kandidaten bij elkaar en krijgen ze te horen wat er die dag van ze wordt verwacht.

Klant

De examinator van dienst: “Jullie maken vanmiddag je opdracht en dat lever je bij mij in. Beschouw mij niet als examinator, maar als klant. Want die bekijkt en beoordeelt in de toekomst ook jullie product: is er goed gewerkt, zijn de lasnaden netjes, zitten er geen bramen op, geen spetters.” De spanning is zeker hierna op de gezichten te lezen. “Maar eerst gaan we oefenen en kunnen jullie kennismaken met de apparatuur.”

Ben Weenink is als freelancer werkzaam voor het Nederlands Instituut voor Lastechniek (NIL). “Wij zien graag techniek in alle vormen van onderwijs. En om de belangstelling voor het lassen te bevorderen organiseert het NIL al vijftien jaar laswedstrijden. “Want lassen is leuk, spannend ook en er is veel behoefte aan goede lassers.” Want in alle vormen van industrie zijn lassers nodig: uiteraard bij metaalbedrijven, maar ook in tal van andere industrieën: van levensmiddelen en petrochemie tot nucleair. “Die pot pindakaas bij de supermarkt is in de fabriek door een stalen pijp geperst: die pijp is gelast. En wat denk je van al die windmolens?”

Tekst gaat verder onder de foto.


Met zijn dertien jaar is Bente Cools de jongste deelnemer aan de laswedstrijd - Foto: Willem Laros

Trots

Weenink: “Een lasser is trots op wat hij maakt. Op sociale media zie je dat de kinderen elkaar foto’s en filmpjes sturen: kijk eens wat ik heb gemaakt?” De kinderen die vandaag deelnemen zitten allemaal op school. “Maar er was ook eens een deelnemer met een mooie overall met een bedrijfsnaam erop. Toen ik hem vroeg of hij daar werkte zei hij trots als een pauw: ‘Dat is mijn bedrijf’.”

De jongste deelnemer vandaag is Bente Cools uit Nieuwkuijk: 13 jaar. Zijn begeleider op school zag hem bezig en vroeg Bente of hij zin had om deel te nemen aan de wedstrijd. ‘s Morgens mogen zijn begeleider van school en moeder Sabine er nog bij zijn, maar in de middag staat Bente er alleen voor. Maar dat deert hem niet: hij eindigt ‘s middags op de derde plaats.



Blijf op de hoogte van het lokale nieuws uit jouw regio met onze dagelijkse nieuwsbrief