De Kunst & Monumenten route werd afgetrapt bij Fort Sabina.
De Kunst & Monumenten route werd afgetrapt bij Fort Sabina. Foto: Janneke Driesprong

Wethouder Eef Schoneveld geeft de aftrap voor de Kunst & Monumenten Route op Fort Sabina

Door: Tom Rietveld Algemeen

HEIJNINGEN - De Kunst & Monumenten Route gaat grootser van start dit jaar op 4+5 en 11+ 12 september 2021. Bij zijn openingsspeech steekt wethouder Eef Schoneveld de organisatie en deelnemers een hart onder de riem door hen te complimenteren met de grondige voorbereiding en de kwaliteit van de deelnemers met hun creaties.

Eef Schoneveld: “ Een praatje over cultuur. Wat betekent cultuur. Terugkijkend op mijn eigen verleden. Een aantal mensen hier kent nog wel Pierre Janssen van Kunstgrepen. Ik ben geboren in Schiedam en Pierre Janssen was conservator van het Stedelijk Museum daar. En wij moesten elk kwartaal naar een kunstklas en zoals dat dan gaat op school, vinden de meesten dat niet leuk. Pierre Janssen wist ons te inspireren met zijn fantastische verhalen over kunstwerken en over de manier van kijken met verbeelding en inspiratie.

Nog even een anekdote

“Ik was eens uitgenodigd als wethouder voor een opening van een expositie in Turkije. Dat ging over kunst, cultuur, eten en drinken. Een Turkse kunstenaar had een bak water, daar werd eerst olie opgegooid en daarop allemaal verf. Dan kan je met penselen, kwasten, vorken en messen er een kunstwerk van maken. Als wethouder krijg je dan het voorrecht om eens zelf zo’n kunstwerk te maken. Karel Appel zei eens over kunst: “Ik rotzooi maar wat aan” en dat heb ik daar ook gedaan. Ik heb niet nagedacht wat het zou moeten worden. Dan wordt er een groot vel papier opgelegd en daarna opgehangen en gedroogd. En toen vroeg iemand aan mij: “Wat betekent dat nou?”

Groen, Blauw, Geel en Rood

“Ik keek naar mijn werk en zag vier kleuren. Blauw, geel, groen en rood. En als het dan gaat over inspiratie en verbeelding, Toen ik het zag hangen, kreeg ik een flits van wat het mogelijk zou kunnen zijn vanuit mijn beleving. In de politiek is blauw van de VVD, groen van CDA en geel van Onafhankelijk Moerdijk. Die partijen zijn een coalitie geworden. Dus kon ik het uitleggen. Als je naar het schilderij kijkt zie je het groen van het CDA, het blauw van de VVD en het geel van Onafhankelijk Moerdijk. Toen vroeg een raadslid: ‘Wat is rood dan? Wat betekent dat nou?’. Ik had natuurlijk het antwoord kunnen geven Partij van de Arbeid of SP.  Ik vertelde, dat rood de kleur van mijn hart is en dat is ook rood”.

Inspiratie en verbeelding

“Is dat nou kunst, is dat cultuur, is dat inspiratie. Eigenlijk alles wat je zelf maakt en wat je erin ziet en wat anderen er in zien is belangrijk. Dat is het verhaal van Pierre Janssen, die heeft me wel geleerd met zijn TV programma’s om op een andere manier naar kunst te kijken. Wat heeft de kunstenaar bedoeld, maar vooral wat zie je er zelf in. Als we nu kijken naar de kunst & monumenten route. We kunnen nu voor de 16de keer op heel veel plekken in Moerdijk zien wat kunstenaars voor ons betekenen. En hoe bijzonder onze monumenten zijn. Ga vooral ook even langs bij het Mauritshuis, de Parel van Moerdijk. Ik wens iedereen heel veel succes!”

De Kunst & Monumenten route werd afgetrapt bij Fort Sabina.
De Kunst & Monumenten route werd afgetrapt bij Fort Sabina.
De Kunst & Monumenten route werd afgetrapt bij Fort Sabina.


Blijf op de hoogte van het lokale nieuws uit jouw regio met onze dagelijkse nieuwsbrief