Janneke met haar archief.
Janneke met haar archief. Foto: Tom Rietveld

Janneke Driesprong heeft plakboeken vol knipsels over Willemstad

Door: Tom Rietveld Algemeen

WILLEMSTAD - Als er een bijzondere gebeurtenis of evenement in Klundert of Willemstad plaats vindt, kom je geheid Janneke Driesprong al filmend tegen. Telkens legt zij een stuk geschiedenis vast, die pas later van nog bijzondere waarde zal zijn. Zij kan het ook niet laten om de interessante dingen, zoals interviews die zij tegenkomt in de weekkranten, de Moerdijkse Bode en de Ster uit te knippen.

Janneke Driesprong is geboren op een evacuatieadres in Hoeven tijdens de watersnood in 1953 en getogen in Klundert en pas na haar trouwen met Leo in Willemstad gaan wonen.

Stapels krantenknipsels

Janneke: ”Er was drie jaar geleden een vertoningsavond van de Heemkundekring in gebouw Irene. Aan de inwoners werd gevraagd om foto’s, films en dia’s in te sturen. Die heb ik beschikbaar gesteld en gezegd, dat ik ook interessante krantenknipsels heb bewaard. Daar was zeker belangstelling voor. Toen moest ik als een gek de stapels met krantenknipsels gaan ordenen en in grote fotoboeken gaan inplakken. Ik liep op dat moment vier jaar achter.”

Verzameling verzamelingen

Op tafel liggen nu 25 boeken. En dan kan je wel spreken van een verzameling verzamelingen. Mijn eerste boek (1978) ben ik begonnen met allerlei persoonlijke dingen in te plakken. En pas later heb ik er echt werk van gemaakt. Er komt van alles op mijn pad”.

Bord Watersnood

Janneke vervolgt: “Ik kreeg in juni 2020 een berichtje van een familie: ‘Ik zie u als archivaris en geschiedkundige van Willemstad. Mooi wat u allemaal doet en weet’. Ze kwam bij het opruimen van de inboedel van een overleden familielid een bord tegen van de Watersnood. En dat wilde ze mij opsturen. Maar een archivaris en geschiedkundige? Ik weet wel heel veel, maar ik doe maar een dotje.”

Verjaardag prinses Amalia

“Op 7 december heeft mijn man de vlag uitgehangen op de toren voor de verjaardag van prinses Amalia en ik heb daar een filmpje van een paar minuten van gemaakt met ook het luiden van de klokken en het uitzicht over Willemstad. En opgestuurd naar het Paleis. Een maand later kwam er een bedankkaartje van Amalia”. Wie zegt dat Janneke Driesprong geen archivaris en geschiedkundige is?



Blijf op de hoogte van het lokale nieuws uit jouw regio met onze dagelijkse nieuwsbrief