Afbeelding
Foto: Tom Rietveld

Eigen buurtbus voor Helwijk rijdt voortaan op en neer in de omgeving

Door: Yvonne Vermeulen Algemeen

HELWIJK - In Helwijk is het ‘Hells Buske’ in gebruik genomen. Vrijwilligers rijden op verzoek heen en weer in de buurt om voor vooral oudere inwoners de leefomgeving te vergroten. De bus is een initiatief van Speeltuinvereniging Kindervreugd. Voorzitter Erik Maliepaard: “Deze feestelijke middag staat in het teken van onze afdeling Wijkklus en in het bijzonder van onze Wijkbus. Het heeft allemaal even geduurd en u moest er lang op wachten, maar nu is het zover. Hier staat een trotse voorzitter.

De Wijkbus is een aanvulling op Wijkklus. Drie jaar geleden gestart om kleine simpele diensten te verlenen aan onze ouderen in de wijk. Steeds meer ouderen willen zo lang mogelijk thuis blijven wonen in hun eigen vertrouwde omgeving. Net zoals in ieder huis, moeten daar vaak allerlei klusjes gedaan worden. Niet alle ouderen hebben (nog) een netwerken met mensen, die hen hierbij kunnen helpen. Kinderen of familie wonen niet altijd in de buurt Veel ouderen voelen zich dan ook eenzaam. Dit blijkt één van de grootste problemen te zijn in onze maatschappij en die spelen op latere leeftijd. Een probleem, waar speeltuinvereniging Kindervreugd iets aan wil doen.

Er komen signalen vanuit de omgeving aangaande vervoer. En je praat je met elkaar over de leefbaarheid van de buurt, onze kern. Juist op dat moment verschijnt er een artikel in een plaatselijk dagblad over een stichting, die ouderen en kwetsbare inwoners vervoeren door middel van lokaal gratis vervoer met een zogenaamde E-wheeler.

Dat kunnen wij ook. Die wilde plannen bespreek ik met diverse bestuursleden, die ook allemaal direct enthousiast worden. Er begint iemand al te googelen, welke auto het moet worden. Je polst de omgeving wat zij ervan vinden. En als daar ook alleen maar positieve geluiden van komen, dan ben je als bestuur om. Maar dan?? Dan moet je aan de slag. Hoe gaan we dit doen en waar halen we het geld vandaan.”

Erik Maliepaard vervolgt: “Eerst een bezoek aan de Stichting Wielewaal uit de Hoekse Waard en een persoonlijke rit met de Wielewaal Strijen met een passagier uit hun wijk. De dankbaarheid van die passagier heeft ons overtuigd, dat we op de goede weg zijn.

We hebben een plan geschreven en een begroting gemaakt en dan kom je al gauw tot de ontdekking, dat er aardig wat startkapitaal nodig is om een en ander tot stand te brengen. Met dit plan hebben we verschillende fondsen aangeschreven en de gemeente benaderd om dit plan financieel te ondersteunen. Al snel kregen we vanuit diverse fondsen een positieve reactie en uiteindelijk toekenningen van: Het Oranje fonds, De Rabobank, RCOAK (het fonds voor een menswaardig bestaan), Port Moerdijk en via de campagne van de Shell ‘Samen voor de wijk van de toekomst’. 

Het financiële deel was grotendeels geklaard. Dan op zoek naar het juiste voertuig en dan kom je uit bij Spijkstaal. Zij maken de Mini-bus. Lekker stoer en er kunnen 6 mensen tegelijkertijd mee vervoerd worden. Wie wil hier nu niet in rijden? En dat bleek wel, want na een oproep in de media hadden we binnen een korte tijd al ruim 10 chauffeurs, die vrijwillig willen gaan deelnemen om onze wijkbus te gaan besturen.

De bus is besteld met een verwachte leverdatum februari 2024. Dat heeft helaas wat langer geduurd. Op 4 juni is het voortuig door mij en Henk Moerland in ontvangst genomen. De belettering is uitgevoerd door Henk Moerland. De naam voor het busje is na 63 inzendingen en een enquête, waar de meeste stemmen uitkomen op de naam Hells Buske, bedacht door Bellamy van de Hurk.

Rinus den Hollander is een vaste bezoeker van de Speeltuinvereniging. Rinus: “Dinsdagmorgen op de gym hier, daarna volleyballen. Op woensdag om een uur of tien koffiedrinken met een man of tien en dan brengen we zelf iets mee voor bij de koffie. Mijn vrouw doet mee aan jeu-de-boulen. Ze doen hier erg veel voor ons.”

Mw Corrie Nieuwkoop - den Dekker (88): “Ik heb 50 jaar op Helwijk gewoond. Ik heb geen auto, geen vervoer en je moet in Helwijk voor alles naar Willemstad. En praktisch geen familie meer in de buurt. Nu ik een huisje heb kunnen huren in Willemstad is dat probleem opgelost. Maar ik ga nog wel hier naar toe om vloersbal te spelen en af en toe te eten. Het is hier zo gezellig. En hier zijn zulke lieve mensen, die het beheren. En nu handig dat het buisje twee kanten op rijdt. Meestal ga ik met de deeltaxi.”

De moeder van Erik Maliepaard is erg trots op haar zoon. “Alle kinderen en kleinkinderen en achter-kleinkinderen wonen op Helwijk en die willen hier nooit meer weg. Ik zeker niet. Dus ik vereenzaam niet. Net een proefrit mogen maken in het Hells Buske samen met mijn dochter naar de supermarkt in Willemstad.”

Wethouder Pauline Joosten is enthousiast over het initiatief in Helwijk. Pauline: “Waar een klein dorp heel groot in kan zijn. Het is lovenswaardig dat zij dit initiatief van de grond hebben gekregen en het zo voor oudere inwoners mogelijk gaan maken om van A naar B te kunnen met het busje met een vertrouwd gezicht achter het stuur. Dit gaat heel veel mensen helpen en plezieren om langer actief te blijven. Dit is omzien naar elkaar.”

Afbeelding
Afbeelding


Blijf op de hoogte van het lokale nieuws uit jouw regio met onze dagelijkse nieuwsbrief