
Joost loopt in Berlijn de marathon voor KiKa: ‘Ik kan mijn passie combineren met een mooi doel’
Door: Eveline Jansen AlgemeenETTEN-LEUR- Op 7-jarige leeftijd kreeg de nu 30-jarige Joost Gorter de diagnose diabetes type 1. Dit weerhield hem er niet van om fanatiek te sporten. Drie jaar geleden liep hij de halve marathon in Rotterdam. Dit smaakte naar meer! In april 2023 liep hij de marathon in Madrid, de stad waar hij verliefd op is. In april 2024 was Rotterdam weer aan de beurt en liep hij daar de hele marathon. Joost groeide op in Fijnaart en woont sinds een paar jaar in Etten-Leur.
Joost wil nog één marathon lopen, gekoppeld aan een goed doel. Hij koos voor de Run for KiKa Marathon, die hij op zondag 29 september zal lopen. Zijn doel: Voor KiKa minimaal 3500 euro ophalen omdat hij dankbaar is voor wat hij kan doen, terwijl sommige kinderen dat nooit zullen kunnen.
“Nu kan ik mijn passie combineren met een heel mooi doel”, vertelt Joost enthousiast. Zondag 29 september is het zover. Dan zal Joost in Berlijn de Run voor KiKa Marathon lopen. Hij hoopt daarmee minimaal 3500 euro op te halen voor Stichting Kika. Hij was 7 jaar toen er bij hem diabetes type 1 geconstateerd werd. “Doordat ik jong was ben ik ermee opgegroeid. Dat maakt het accepteren ervan makkelijker dan wanneer je ouder bent.” Joost is blij dat hij altijd alles heeft kunnen doen, waaronder sporten. “Ik heb altijd fanatiek gesport waaronder gevoetbald”, vertelt hij. Door geld in te zamelen voor kinderen die dat niet of zelfs nooit kunnen doen toont hij zijn dankbaarheid.
Deelname aan marathons
Drie jaar geleden liep hij voor het eerst een halve marathon in Rotterdam. Joost: “In het verleden liep ik vaak afstanden van 10 kilometer. Ik wilde een nieuw doel. Dat werd de halve marathon in Rotterdam. Daarna begon het toch wel een beetje te kriebelen.” Hierna liep hij twee keer de hele marathon. In 2023 in Madrid, de stad waar hij verliefd op is. Joost: “Dat was een hele mooie ervaring.” In april 2024 was de hele marathon in Rotterdam aan de beurt. Nog eenmaal wil Joost de marathon lopen maar dan wèl voor een goed doel. In eerste instantie kwam het diabetesfonds in beeld. Joost: “Het diabetesfonds loopt voor het goede doel rondes op zand in Zandvoort. Ik mis dan toch de marathon passie. Misschien in de toekomst.” Daarna was de keuze voor Stichting KiKa snel gemaakt. “Volgende week hebben we een bijeenkomst met alle Nederlandse deelnemers. Ik hoor dan ook hun motivatie om mee te doen.”
Marathon lopen met diabetes type 1
Het lopen van een marathon met diabetestype 1 is zwaarder dan het lopen van een marathon zonder deze handicap en vergt de nodige voorbereiding. Dit geldt ook voor de trainingen. Joost: “Je moet er continue rekening mee houden. Er moet altijd een rolletje dextro mee. Daarnaast moet je goed gegeten hebben en je medicatie daarop hebben afgestemd. Soms denk je te weten wat je nodig hebt, maar werkt het in de praktijk toch anders. Tijdens een duurloop moet ik op bepaalde momenten een gelletje of sportdrankje nemen om de waardes in balans te houden.” De bedoeling is om tijdens het lopen de waardes te testen maar dit blijkt lastig. “Tijdens het lopen geeft de plakker op de arm een sensorfout. De plakker op de buik laat los. Nu moet het dus op gevoel en dat is lastig.” Joost kent zijn grenzen goed. “Met diabetes type 1 kun je alles doen, je moet er alleen rekening mee houden.”
Sponsors
Sinds april 2024 is Joost bezig met het werven van sponsors. Inmiddels staat zijn teller op 2130 euro. “Samen met mijn vrouw heb ik op een braderie gestaan en koekjes verkocht. Ook heb ik een collectebus waarmee ik langs de deuren wil gaan. Via sociale media benader ik ook mensen.” Doneren kan via RunForKiKaMarathon.




