
Op de werkvloer bij design engineers Willem en Bas
Door: Britta Janssen AlgemeenTERNEUZEN - Een indrukwekkend vooruitzicht heeft Bas Kodde als design engineer bij SYMACH in Terneuzen. Sinds een goed jaar is hij in dienst bij dit bedrijf, dat onder meer palletiseer- en zakkenvulmachines ontwerpt en bouwt. Als Bas hier in de voetsporen treedt van collega Willem Zegers, gaan Bas’ ontwerpen over een paar jaar de hele wereld over. Want SYMACH heeft klanten in alle windstreken. Dit zijn bedrijven in bijvoorbeeld de agrarische sector en voedselverwerkende industrie.
“Alles wat in een zak verkocht wordt, kunnen wij op pallets stapelen”, duidt Willem. “Zoals aardappel, uien, petfood, suiker, kunstmest enz.“ Hij werkt sinds 1992 bij het bedrijf, dat toen nog De Feijter Constructie heette. Sinds 2004 is het Symach geworden. We ontwikkelen machines om te palletiseren en soms verpakken we ook voor de klant.
SYMACH produceert palletizers, afzakmachines, interne transportsystemen en wikkelmachines. Dat is maatwerk. Om te bepalen wat de klant precies nodig heeft, gaan de verkopers van SYMACH op bedrijfsbezoek. “Zo kijken we in de productiehal van een klant met welk ontwerp hij het beste productieverhogend en kostenefficiënt kan werken om zijn product te palletiseren en dat bijvoorbeeld de heftruck zo min mogelijk hoeft te rijden”, legt Willem uit.
Puzzelstukjes
De verschillende projecten worden uitgevoerd met modulaire machines die Bas, Willem en hun collega’s van de tekenkamer samenstellen. Deze modules noemen ze ook wel ‘puzzelstukjes’. Als beginnend design engineer is Bas vooral bezig met het uitwerken van projecten. Als hij straks meer ervaring heeft, gaat hij ook nieuwe puzzelstukjes ontwerpen, zoals Willem dat doet. “Dat is heel leuk, maar gaat ook wel eens mis. We moeten blijven innoveren en dat brengt risico’s met zich mee. Er is ruimte om fouten te maken, maar als een ontwerp niet uitpakt zoals gehoopt, moet je de knop kunnen omzetten en weer doorgaan. Daarvoor is het fijn dat we een bedrijf met Zeeuwse nuchterheid zijn. Het is soms hard werken, maar de sfeer in het team is goed. Machines bouwen doe je als team. We werken hier met ongeveer honderd man op verschillende afdelingen en iedereen is van toegevoegde waarde. Dat geeft arbeidsvreugde. En als je lekker in je vel zit, kom je samen automatisch tot resultaat.”
Machinebouwer
Voor potentiële nieuwe collega’s in de tekenkamer is mechatronica een goede basisopleiding. Geïnteresseerden met aanverwante ervaring zijn ook welkom om bijvoorbeeld mee te lopen bij Symach. “Basiskennis en teamgeest zijn belangrijk bij ons”, aldus Willem. “Je moet een machinebouwer zijn, feeling hebben met wat we maken. Dat is niet alleen een stuk ijzer, maar daar zit beweging in.”
Bas is zo’n machinebouwer. “Van kleins af aan ben ik altijd aan het knutselen en bouwen. Later werd het ook aan brommers sleutelen. Wat ik zo mooi vind aan mijn werk hier is dat ik echt iets concreets maak en zo naar de werkplaats kan lopen om te bekijken of het ook echt werkt wat wij achter de computer bedenken. De lijnen zijn hier kort. Je kunt makkelijk en snel sparren met collega’s. In de kantine draaien filmpjes van onze machines die geïnstalleerd zijn bij bedrijven over de hele wereld. Dat is echt mooi om te zien.”
Wereldspeler
Van oorsprong heeft het bedrijf veel klanten uit de agrarische sector, ook in Zuid-Beveland. Met het jarenlang bouwen van machines voor bijvoorbeeld de uien- en aardappelhandel, bouwde Symach ook aan haar goede naam. Het bedrijf groeide, werd in 2014 overgenomen door het Amerikaanse bedrijf Barry Wehmiller, en bleef groeien. “Met ons concept kunnen we veel markten bedienen en daardoor hebben we een stabiele bedrijfsvoering”, legt Willem uit. “Door de coronapandemie werd de petfood-sector booming business voor ons, omdat heel veel mensen huisdieren namen en die moeten natuurlijk ook eten.”
Hoe kan een relatief klein bedrijf zo’n wereldspeler worden en blijven? “Dankzij onze goede naam”, verklaart Willem. “Daarvoor blijven we wel strijden, want machines moeten altijd sneller en beter worden. Dat betekent iedere dag scherp zijn. Service en aftersales zijn steeds belangrijker. We worden veel gekopieerd, dat houd je niet tegen. We zien dat als bevestiging dat we het goed doen.”
PASPOORTEN
Naam: Bas Kodde
Leeftijd: 27 jaar
Woonplaats: Middelburg
Burgerlijke staat:
Relatie met Anouk
Functie: Design engineer
Opleiding: Design & Innovation aan de HZ in Vlissingen
Hobby’s: Vissen en kitesurfen
Naam: Willem Zegers
Leeftijd: 55 jaar
Woonplaats: Zaamslag
Burgerlijke staat: Getrouwd met Marieke Butijn, zeven kinderen, zes kleinkinderen
Functie: Design engineer
Opleiding: mts (middelbare technische school) in Terneuzen
Hobby’s: Vissen






