
Uitverkochte RICH zal groot feest worden
Door: Tess Mutsters AlgemeenRIJSBERGEN - Het is bijna zo ver. Op vrijdagavond 4 en zaterdagavond 5 april verandert sporthal ’t Trefpunt in Rijsbergen in de grootste kroeg van gemeente Zundert. Een team van muzikanten, zangers en dansen werkt al geruime tijd toe naar deze twee avonden. Voor Carl van Cuijck, Edwin Mathijssen en Edwin Nagtzaam is RICH 2025 een bijzondere uitvoering.
Iedere twee jaar vindt RICH (Rijsbergen In Close Harmony) plaats. De shows zijn vanuit harmonie Sint Cecilia ontstaan en daar komen dan ook de muzikanten voor de shows vandaan. Inmiddels zijn er echter een hele hoop mensen actief om deze uitgebreide shows in elkaar te zetten en ieder jaar komen er nog nieuwe mensen bij.
Het ontstaan van RICH
“Ik werd met het 90-jarig bestaan van de harmonie gevraagd om de regie van de show mee te doen. Daarna zijn we de groep verder gaan uitbreiden en zo is RICH uiteindelijk ontstaan,” vertelt Carl van Cuijck. Hij maakt deel uit van de regiegroep en buigt zich over het licht en geluid. Ook de inrichting van de zaal heeft hij mee bedacht. “Waar komt het podium te staan, waar de kassa, hoe moet de vluchtroute lopen? Aan dat soort dingen moet je dan denken. Aan de hand van het thema gaan we te werk. Dit jaar gaan we heel de zaal gebruiken. Het publiek kijkt elkaar recht in de ogen, in het midden van de zaal loopt het podium en daarlangs loopt de bar.”
Vrienden van...
Het thema dit jaar is ‘Vrienden van RICH’, gebaseerd op het populaire ‘Vrienden van Amstel’. Vandaar ook dat het creëren van een gezellig feestje bij het hele team voorop staat dit jaar, al is een deel van het team hier al veel langer mee bezig. “In september 2023 zijn we met het regieteam al samen gaan zitten voor deze twee shows,” vertelt Edwin Mathijssen, die zelf ook lid is van het regieteam. De voorbereidingen zijn dus al een flinke tijd gaande, maar nu is het tijd om de laatste puntjes op de i te zetten. De eerste doorloop wordt altijd een week van tevoren georganiseerd. “Muziek, zang en dans komen dan allemaal samen op dat grote podium. Dat is de eerste keer dat het eindproduct echt in beeld komt en daar kijken we altijd allemaal echt naar uit,” legt Mathijssen uit. De avond zelf vormt Mathijssen een vliegende kiep. “Ik zorg ervoor dat de productie soepel blijft lopen. Als er gaten zijn, dan probeer ik die zo snel mogelijk dicht te trekken. Eigenlijk loop ik de hele avond rond.”
Voor Edwin Nagtzaam, die samen met Eveline Sand de zang begeleid, begon het jaar met het organiseren van audities. “We proberen ieder jaar wat nieuwe mensen te werven en dat is dit jaar weer gelukt.” Vervolgens was het tijd om muziek te selecteren. “In totaal hebben we 22 nummers, maar daar zitten ook een aantal medleys tussen, dus dit zegt weinig over de lengte”, legt Nagtzaam uit. Op de avonden zelf zingt en speelt Nagtzaam zelf ook mee op het podium. “Ik zing de hele avond mee en drum ook nog twee nummers. Echt zenuwachtig wordt ik daarvoor niet meer, maar er is altijd nog wel een gezonde spannen. Na de shows feest ik natuurlijk gewoon lekker mee”, lacht Nagtzaam.
Nieuwe dingen ontdekken
Voor alle drie de mannen is dit de laatste RICH waar ze aan meewerken. “Ik ben dankzij RICH begonnen met regisseren. Ik wilde dat graag leren, maar ik wil nog steeds nieuwe dingen ontdekken. Het is tijd voor iets anders”, vertelt Mathijssen, terwijl Nagtzaam instemmend knikt. Voor nu gaan ze in ieder geval nog even goed genieten van de op hand staande shows. De populariteit van RICH is de afgelopen jaren flink gestegen. “De vorige edities waren een succes, we hebben samen hele gave producties weggezet”, zegt Nagtzaam. Kaarten voor deze editie zijn inmiddels dan ook volledig uitverkocht. “Ik hoop dat iedereen ervan kan genieten en dat iedereen erover na zal kletsen,” aldus Van Cuijck.




