De winkel van het Leger des Heils aan de Meirseweg.
De winkel van het Leger des Heils aan de Meirseweg. Foto: Sandragrafie

'Sociale contacten zijn steeds belangrijker geworden'

ZUNDERT - Naast de verkoop van tweedehandskleding en andere sier- en gebruiksvoorwerpen is de Leger des Heilswinkel aan de Meirseweg 19 A (naast de Hubo) in Zundert een winkel om elkaar te ontmoeten, elkaar te spreken en contacten te leggen. Dit in navolging van de uitspraak van Majoor Bosshardt: “God dienen is mensen dienen en mensen dienen is God dienen. Je moet doen wat je gelooft en zorgen voor mensen die het moeilijk hebben in het algemeen.” 


DOOR JACK MATHIJSSEN


Zes jaar geleden besloot de Stichting Welzijn Zundert (SWZ) te stoppen met de winkel. Dat gaf de gelegenheid aan Leger des Heils om de tweedehandswinkel over te nemen. Een tweede winkel naast de winkel in Breda, die onder de overkoepelende leiding staat van Heleen Verburg. In de locatie in Zundert zijn op dit moment dertien vrijwilligers actief onder leiding van Eric-Jan die in vaste dienst werkzaam is. Hij stuurt de werkzaamheden aan en schenkt de mensen een bakje koffie. “Je moet de mensen tijd gunnen om hun verhaal te doen. Je moet gewoon je werk laten vallen en luisteren naar hun verhalen. Arm of rijk, iedereen is welkom. Je komt bij ons anoniem binnen.”

Josefien Anthonissen en Emmy Meijer zijn op vrijdag altijd aanwezig in de winkel. Iedere medewerker heeft namelijk een vaste dag. Ze pakken alles wat binnen gebracht wordt uit, sorteren het, helpen klanten en houden de winkel netjes. Ook voor hen is het een mogelijkheid om een praatje te maken en onder de mensen te komen. “We zijn een hecht team en er is een goede sfeer. Het is ‘onze’ winkel en iedereen heeft het erg naar de zin. Het doet goed als iemand dan een bonbonnetje meebrengt voor bij de koffie. Of iemand met een beperking of een alleenstaande komt voor een bakje koffie. Dan kan het werk wel even wachten. Het gaat steeds vaker om de sociale contacten. Die worden steeds belangrijker. Je merkt dat het gebrek daaraan gaat knagen. We proberen aardiger te zijn dan de zelfscan in de supermarkt.” 

Buiten het pand staat een kledingcontainer. “In aanvang was de winkel bedoeld voor de verkoop van kleding, maar we hebben voldoende ruimte dus langzaamaan is het een 'echte' winkel geworden. En zelfs met speelgoed op de bovenverdieping. Iedereen mag binnen lopen en dat doen dan ook steeds meer mensen. Mensen zijn zich dan ook bewust geworden van de tweede-kans artikelen en dat de kwaliteit van artikelen omhoog is gegaan. Breng dus nog te gebruiken spullen tijdens de openingstijden en dump onbruikbare of kapotte spullen niet bij de deur. Het kost ons dan weer geld en tijd om het naar de stort te brengen. Zorg dat spullen die gebracht worden schoon, niet stuk en compleet zijn.”

Steeds meer kleding en artikelen worden gedoneerd. “Als mensen dood gaan moet het huis worden leeggemaakt. Nog te gebruiken spullen worden dan door nabestaanden met respect bij ons gebracht. Vaak van mensen die verder weg wonen, omdat ze de spullen of kleding niet meer willen terugzien en willen loslaten,” vertelt Eric-Jan. “In deze tijd van het jaar gaan arbeidsmigranten vaak kerst vieren thuis. Veel beddengoed en keukenspullen gaan dan mee.”

Buiten onder de afhang staat een grote boekenkast. Vaak zitten mensen daar om een boek in te kijken en wat te bladeren. Boeken kunnen gratis worden meegenomen of worden omgeruild (een donatie is welkom). Het is ook uitnodigend om dan een keertje binnen te lopen als de winkel open is. "Loop gerust eens binnen. Voor een luttel bedrag koop je misschien iets wat je blij kan maken. We zijn er om mensen te helpen, en niet uit het oogmerk van winst maken. De landelijke collecte is bedoeld om onze onkosten te dekken. Toch geven we niets gratis mee. Je kunt niet gratis shoppen." [n]


De winkel van Leger des Heils aan de Meirseweg 19 A is geopend op maandag en woensdag van 9.30 uur tot 17.00 uur en op vrijdag van 9.30 uur tot 14.00 uur. In verband met de feestdagen is de winkel gesloten van 23 december tot 6 januari.