
Officier eist 14 jaar cel: ‘vrouw lag weken dood na femicide in stinkend kamertje in Roosendaal’
Door: Wies van Erp AlgemeenROOSENDAAL/BREDA – Een triest einde van een relatie vol huiselijk geweld en alcoholmisbruik. Zo omschreef de officier van justitie de moord op de Poolse vrouw Mariola. Haar partner, de Poolse Lukasz C., wordt door het Openbaar Ministerie verantwoordelijk gehouden voor haar gewelddadige dood. Tijdens de zitting in de rechtbank bleek donderdag dat de vrouw al twee weken dood in de woning lag, waardoor er een ondraaglijke stank hing in het huis aan de Hoogstraat in Roosendaal, zo meldt Omroep Brabant, dat bij de zitting aanwezig was.
Op 23 april vorig jaar vond de politie het lichaam van de 47-jarige vrouw. Ze lag in een zeer klein kamertje van ongeveer 7,5 m² en was zwaar toegetakeld. Lukasz C. had zelf de politie gebeld en gezegd dat hij “een vrouw op zijn kamer had doodgestoken”. De vrouw had meerdere gebroken ribben en messteken in haar rug.
Donderdag eiste de officier van justitie in de rechtbank in Breda een gevangenisstraf van veertien jaar voor doodslag. De aanklager sprak van een patroon van geweld: de relatie tussen de man en vrouw kende veel ruzies, en uit het medisch onderzoek bleek dat de vrouw ook oude botbreuken had, afkomstig uit eerdere geweldsincidenten.
Ontkenning en verdacht gedrag
Lukasz C. ontkende de moord. Hij beweerde dat hij het lichaam slechts had gevonden en dat iemand anders de dader moest zijn. Toch staat vast dat de vrouw al twee weken dood was, terwijl C. in die periode in het kamertje verbleef. Hij zou geprobeerd hebben de lijklucht te maskeren met luchtverfrissers en geurkaarsen, terwijl het lichaam onder beddengoed verborgen lag.
Op het moment van zijn arrestatie bleek dat de verdachte zwaar onder invloed was: hij had zes tot zeven keer de toegestane hoeveelheid alcohol in zijn bloed. Ook bij het slachtoffer werd een hoog alcoholpromillage vastgesteld. Opvallend detail: Lukasz zou een dag na de moord een foto van het lichaam naar een vriend hebben gestuurd.
Problemen met drank en psychische stoornissen
In de rechtszaal kwam ook het verleden van de verdachte aan bod. Hij kampt met ernstig alcoholmisbruik en geweldsproblematiek, zowel in Nederland als eerder in Polen. Volgens psychologen en psychiaters lijdt hij aan ADHD en een borderline-stoornis. Zij konden echter niet eenduidig vaststellen of er sprake is van een persoonlijkheidsstoornis.
De deskundigen stellen dat zijn alcoholverslaving in combinatie met zijn psychische aandoeningen leidt tot ernstige problemen. Ze adviseren behandeling en toezicht na het uitzitten van zijn straf. Medewerkers van de reclassering achten dat echter lastig uitvoerbaar: bij een veroordeling zal Lukasz C. tot ongewenst vreemdeling worden verklaard. Daardoor is behandeling in Nederland uitgesloten, terwijl er in Polen geen zicht is op passende nazorg of toezicht.
Uitspraak op 5 juni
De rechtbank doet op 5 juni uitspraak in deze zaak.