Yoga

Er zijn mensen die bij het horen van het woord al over hun nek gaan en ik moet eerlijk bekennen dat ik daar jarenlang ook bij hoorde. Voor mij geldde ‘aan mijn lijf geen polonaise! En Yoga is voor watjes! Ik ga er ook geen reclame voor maken maar na een lange zoektocht waarin ik een remedie zocht die mij kon helpen met een aantal lichamelijke en psychische klachten ben ik toch bij yoga uitgekomen. Er ging een wereld voor mij open en ik heb er nu dagelijks baat bij.


Voorheen ging ik in Amsterdam ook regelmatig naar een les en in principe ga ik nu eens per week naar Yin Yoga bij de Zeeuwse Yogaschool in Middelburg. Het brengt mij tot mijzelf en tot mijn lichaam, niet alleen ‘op de mat’ in de les, maar ook in het dagelijks leven. Het doet me goed!

Wat iemand met zijn of haar yogalessen in het dagelijks leven doet moet ieder voor zich weten. Soms vind ik het een beetje te zweverig en leg ik veel van wat ik hoor in de les direct naast me neer. Maar het is niet voor niets al eeuwen oud, velen voor mij hebben er al baat bij gehad. En zo hoorde ik deze week een opmerking, gerelateerd aan de natuur en de vier seizoenen, waar ik wel wat mee kan. Of beter gezegd waar ik wel in geloof.

Mijn vriendin en ik zijn, hier op Walcheren, zo veel mogelijk buiten. We wandelen veel en kijken graag naar alles wat er om ons heen in de natuur gebeurt. We zien met de seizoenen dingen veranderen en zo ook nu, in oktober, verandert bijvoorbeeld het gedrag van dieren. Dieren worden rustiger, verschuilen zich langer en eten zo veel mogelijk. Ze nemen een break. ‘Onze’ egel in de tuin was deze zomer elke avond present en laat zich nu nauwelijks meer zien. Het beestje zorgt goed voor zichzelf en bereidt zich voor op een nog rustiger periode, de winterslaap.

Ons leven, wij mensen, buffelen maar door. Vanaf de grote schoonmaak in het voorjaar denderen we door om in de zomer, na een hoop ‘stress op het werk’, onze vakantiedagen helemaal op te maken daarna storten we ons weer chagrijnig in de herfst om afgepeigerd uit de winter te komen. En dan weer alles helemaal overnieuw.

Bij de yogalessen werd gezegd dat wij als mens het instinct van de natuur zouden moeten volgen. Dat zijn wij al jaren kwijt en waarom zouden we het niet eens proberen? Volg het goede voorbeeld! Ofwel, gebruik de herfst- en de wintermaanden om uit te rusten en sterker te worden. Bescherm jezelf voor de aankomende tijd. ‘s Avonds lekker aan de stevige kost en vroeg naar bed. Overdag sjaal om, handschoenen aan, schoenen met dikke sokken, heerlijk! Of ik het nu bij de yoga heb opgestoken of in de natuur heb gezien, het maakt niet uit. Het is een feit dat wij als mens te weinig stil staan bij de dingen die goed voor ons zijn. Terwijl naar mijn mening Zeeland uitermate geschikt is om dit juist wel te doen. Fijne herfst![n]