Afbeelding
Foto: Petra Laros

Halderbergse veteranen lopen Sunset March

OUDENBOSCH - Afgelopen vrijdag reisde een groep Halderbergse veteranen met partners en belangstellenden af naar Nijmegen. Daar liepen zij onder aanvoering van burgemeester Anne Mulder de Sunset March, over de brug “De Oversteek” die de rivier de Waal overspant.


De Sunset March is een dagelijks eerbetoon aan de geallieerde militairen die gevochten hebben voor de vrijheid van Nederland. Tijdens de zogenaamde “Waalcrossing” op 20 september 1944 zijn 48 geallieerde militairen omgekomen. Vlakbij dat deel van de Waal werd in 2013 een nieuwe brug gebouwd; de Oversteek. Er staan 48 paren lichtmasten op de brug. Rond het tijdstip van zonsondergang worden deze lichtmasten - paar voor paar - na elkaar ontstoken in het tempo van een trage mars. Iedere avond, als het eerste paar lichtmasten wordt ontstoken, loopt een veteraan de Sunset March mee in het tempo waarin de lichten aangaan.

Met dit initiatief willen de veteranen niet alleen herdenken welk offer de Amerikaanse militairen hier ver van huis hebben gebracht voor de vrijheid van het Nederlandse volk. Zij willen hiermee vooral ook een zichtbare brug slaan naar alle veteranen die in missies over de hele wereld hebben bijgedragen en nog steeds bijdragen aan vrede en vrijheid.

Voor de burgemeester was het een bijzondere en eervolle ervaring om vrijdag voorop te mogen gaan als “veteraan van de dag”. Anne Mulder, zelf Dutchbat III veteraan, sprak aan het eind van de tocht enkele woorden bij het monument voor de omgekomen geallieerden. Hij benadrukte hoe belangrijk het is dat we met respect en dankbaarheid blijven denken aan de militairen die het leven verloren tijdens hun inzet voor onze vrijheid. Ook benoemde hij hoe het samen in stilte lopen van de Sunset March bij hem weer het unieke gevoel van verbondenheid en kameraadschap opwekte dat hij kende van zijn diensttijd.

Halderbergse veteranen zijn op 3 mei met een stand aanwezig op het bevrijdingsevenement op Vliegveld Seppe en nemen op 4 mei actief deel aan de Dodenherdenking in Oudenbosch, Hoeven en Oud-Gastel.


Voor informatie over de Sunset March: www.sunsetmarch.nl

Voor informatie over de Stichting Halderbergse Veteranen: www.halderbergseveteranen.nl[n]

Afbeelding
Afbeelding