Afbeelding
Foto: Remco Weterings

Bergen op Zoom verlaagt OZB terwijl gemeentelijke lasten landelijk met 6,5 procent stijgen

Door: Sanne Brusselaars Algemeen

BERGEN OP ZOOM - Volgens nieuwe cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) stijgen de gemeentelijke belastingen in 2026 met gemiddelde 6,5 procent ten opzichte van vorig jaar. Daarmee groeit de lokale belastingdruk landelijk harder dan in de voorgaande jaren. Die stijging komt vooral door hogere opbrengsten uit de onroerendezaak-belasting (ozb), afvalstoffenheffing, rioolheffing en parkeergelden. Bergen op Zoom vormt daarop een uitzondering en verlaagt zelfs het OZB-tarief.   

Inflatie

Waar veel gemeenten dus fors aan de belastingschroef draaien, blijft Bergen op Zoom juist opvallend terughoudend. Wethouder Joost Pals (financiën) benadrukt dat de gemeentelijke belastingen in Bergen op Zoom van oudsher aan de hoge kant zaten, tot wel 10 procent boven het landelijk gemiddelde. “Maar omdat we de afgelopen vier jaar lang alleen nog de inflatiecorrectie toepassen, zijn onze tarieven niet langer bovengemiddeld. We zitten nu precies op het landelijk gemiddelde”, aldus wethouder Pals. 

Hij drong er bij de gemeente op aan om de belastingen te temperen: “De boodschappen en vaste lasten worden steeds duurder. Veel huishoudens hebben moeite om de eindjes aan elkaar te knopen. Dus ik vind dat je daar als gemeente echt wel rekening mee moet houden.”

Voor 2026 past Bergen op Zoom een inflatiecorrectie van 2,7 procent toe en verlaagt het ozb-tarief met 10,5 procent om de stijgende WOZ-waarden te compenseren. Die combinatie maakt dat de belastingdruk in de gemeente stabiel blijft. 

OZB inmiddels lager dan buurgemeenten

Inmiddels ligt de ozb in Bergen op Zoom lager dan in buurgemeenten Steenbergen, Woensdrecht en Roosendaal. Het contrast met andere gemeenten in het land is nog groter. Zo kiest Alphen aan den Rijn voor een forse ingreep: daar gaat de ozb voor inwoners volgend jaar zelfs met 30 procent omhoog. 

Niet alle tarieven in Bergen op Zoom zijn al in lijn met de regio. Joost Pals: “Ons afvaltarief ligt nog wel hoger dan in de omliggende gemeenten. Ik vind persoonlijk dat dat echt omlaag moet in de komende jaren. Daar is dus nog werk aan de winkel.” 

Terwijl de landelijke heffingsopbrengsten in 2026 opnieuw flink stijgen, kiest Bergen op Zoom voor een politiek en financieel gematigde koers. Door vier jaar lang alleen de inflatie te volgen, blijft de ozb hier stabiel en relatief laag. Daarmee biedt Bergen op Zoom haar inwoners financiële rust in een tijd waarin lokale lasten elders juist fors toenemen.