
Politie waarschuwt voor nepagenten met babbeltrucs
Door: Eveline Jansen PolitieMIDDEN-ZEELAND/WEST-BRABANT- De politie waarschuwt op haar website voor nepagenten die met telefonische babbeltrucs proberen oudere mensen op te lichten. Door zich voor te doen als politiemedewerker proberen ze met een smoes over inbraken en inbrekers hun slachtoffers zo ver te krijgen dat zij geld, sieraden en andere waardevolle spullen afstaan. Ook dit weekend hebben nepagenten geprobeerd in onze regio mensen op te lichten of te bestelen. In een paar gevallen is het helaas gelukt. De politie verzoekt mensen die tot de doelgroep behoren of mensen die ouders, opa’s en oma’s op leeftijd hebben goed op te letten. Ook mensen die met ouderen werken wordt gevraagd de waarschuwing te delen.
De politie ontving dit weekend meldingen uit onder andere Oosterhout, Oosteind, Breda, Etten-Leur, Prinsenbeek, Nieuw-Namen, Waalwijk, Moergestel, Huijbergen en Geertruidenberg. In Waalwijk maakten de nepagenten sieraden buit van een 78-jarig slachtoffer. In Moergestel lukte dit bij een 82-jarig slachtoffer. Gelukkig hingen veel mensen op toen ze gebeld werden door de nepagenten.
Werkwijze
Mensen kunnen door zowel een mannelijke als een vrouwelijke nepagent benaderd worden. De beoogde slachtoffers worden gebeld op hun vaste lijn. In alle gevallen is de smoes dat er in de omgeving ingebroken is of dat er inbrekers zijn aangehouden die een lijstje met namen en adressen bij zich hadden. Soms maakt de bellende nepagent gebruik van de naam van een echte politieagent, zoals zaterdag 28 september gebeurde in Etten-Leur. De nepagenten bieden soms aan hang -en sluitwerk te komen controleren, maar in alle gevallen is hun belangrijkste vraag of de oudere geld, sieraden of waardevolle spullen in huis heeft. Dit is een vraag die de politie nooit stelt! Geadviseerd wordt om dit soort informatie dan ook niet te delen maar meteen op te hangen en 0900-8844 te bellen. Opvallend is dat de bellende nepagent vaak aan de telefoon blijft terwijl een ‘collega’ naar het huis van het slachtoffer komt om waardevolle spullen te fotograferen of ze veilig in bewaring te nemen. Zo proberen de nepagenten afleiding te creëren en te voorkomen dat het slachtoffer alarm slaat. Wanneer er iemand voor de deur staat om waardevolle spullen op te halen of te fotograferen wordt met klem geadviseerd om niet open te doen maar direct 112 te waarschuwen. De politie komt nooit bij mensen langs om waardevolle spullen te fotograferen, op te halen of ergens anders veilig onder te brengen!
Meer weten
Mensen die meer willen weten over de praktijken van de nepagenten kunnen maandag 30 september vanaf 17:00 uur of dinsdag 1 oktober tot 16:00 uur kijken naar een item hierover in het regionale opsporingsprogramma Bureau Brabant op Omroep Brabant. Ook tijdens het evenement Veilig Online, dat dinsdagavond 1 oktober om 19:30 uur gehouden wordt in de bibliotheek van Roosendaal en ook te volgen is via het You Tube kanaal van de politie, komt het onderwerp aan bod.




