
‘Ouderwetse’ opzet Kerstparade Sprundel
Door: Corine Roks AlgemeenSPRUNDEL - Met de glühwein en vreugdevuur in het vooruitzicht toveren vrijwilligers het Kloosterplein in Sprundel om tot het Kerstparadeplein. Kraampjes, een kerststal, kerstversieringen en duizenden lichtjes laten het plein in de donkere dagen rond Kerst schitteren. Het hoogtepunt van al dit moois vindt plaats op zaterdagavond 17 december, die in het teken staat van de Kerstparade c.q. verlichte optocht door Sprundel.
Ruim 25 verlichte wagens en groepen vertrekken deze avond vanaf het Kloosterplein richting Sint Janstraat. De magische optocht trekt vervolgens door wijk Achter de Sint Jan, de dorpswijk achter het kerkgebouw. Een van de vele vrijwilligers is Jac van Trijp, die samen het dorp transformeren in het decor voor een kerstverhaal. “De zestiende editie dit jaar. Door de pandemie hebben we de afgelopen twee edities alternatieven aangeboden, zoals in 2020 een online variant. In 2021 stond het rendierspel centraal. Ook deze jaren werd het plein in kerstsferen gehuld. Dit jaar kunnen we gelukkig ons vertrouwde concept weer aanbieden.”
Koepel
Nieuw dit jaar is de koepel van lichtjes boven het plein en de bogen bij de entree. Dat vele ondernemers uit en rond het dorp de Kerstparade een warm hart toedragen, blijkt wel uit de sponsoring. Van Trijp hierover: “De kerstbomen, de nieuwe bogen, de opslagbak voor materialen, het hout voor het vreugdevuur, de vuurschaal en de tenten waar bezoekers terechtkunnen voor versnaperingen, worden allemaal gesponsord. En niet te vergeten de sponsoring in natura.” Waarbij hij als voorbeeld wijst naar de lichtkoepel waarvoor een hoogwerker wordt gebruikt. Zo’n vijftig vrijwilligers zetten zich voor dit Kerstfeest in. “Variërend van vrijwilligers voor de op- en afbouw tot de mensen achter de glühwein. Kerst is toch een feest van verbinding. Vrijwilligers en bezoekers geven hieraan invulling, hoe mooi sluit dit niet aan bij de kerstgedachte?” Om 18.00 uur wordt het Kerstparadeplein feestelijk geopend. “Verschillende blaaskapellen luiden de avond in. Met deze sfeermuziek op de achtergrond kunnen bezoekers zich tegoed doen aan verschillende lekkernijen als glühwein, warme chocomelk, bier, wijn en frisdrank. Kraampjes met poffertjes en verschillende broodjes maken het kerstaanbod compleet.”
Eerbetoon
Om 18.45 geeft Van Trijp het startschot voor de Kerstparade. “Met dansvereniging Carmencita voorop. Deze dansgroep is opgericht door wijlen Ad Boumeester, eveneens de grondlegger van de Kerstparade. Als een eerbetoon lopen de dansers aan kop.” De route van de optocht in een notendop: Hertogstraat, Sint Janstraat, Hofstraat, Thornerstraat, Fatimastraat en Hertogstraat. “Aansluitend vinden er optredens plaats op het Kerstparadeplein, waaronder dans van majorettes de Estrella’s, Linedancers The Milldancers en Carmencita. Muziekvereniging DHV-VHV luistert het plein op met Kerstliederen.” Rond 20.00 uur is het vreugdevuur met de sterretjesregen, gevolgd door optredens van de bandjes. “Het buitenprogramma eindigt rond de klok van half tien. Bezoekers zijn ook welkom in Dorpshuis De Trapkes waar het Kerstfeest tot een uur of twaalf wordt voortgezet.” Voor mooie kerstverhalen is een bezoekje aan het Fatimapark aan te raden. De kaboutertjes aldaar delen graag hun verhalen.
Nieuwjaarsreceptie
Tot 8 januari blijft het Kloosterplein in kerstsfeer gehuld. “Tot na de Nieuwjaarsreceptie in De Trapkes. Op deze middag vindt ook de eindejaarstrekking van Ondernemers Vereniging Sprundel (OVS) plaats,” tipt Van Trijp. Ten tijde van dit interview zijn vrijwilligers hard in de weer met de opbouw van het Kerstparadeplein. Voor het fotomoment willen ze hun werkzaamheden wel even onderbreken. De heren hebben schik in de opbouw van dit winters tafereel. De aanloop sluit aan bij de kerstgedachte van Van Trijp: verbinding en samenzijn.




