
Sint Martinus Achtmaal mikt op nieuw talent
Door: Addo Sprangers AlgemeenACHTMAAL - Regeren is vooruitzien. Met het oog op een positieve toekomst, start de muziekvereniging Sint Martinus Achtmaal in het nieuwe jaar met een ambitieus project voor volwassenen in de regio: de formatie van het Nieuw Talent Orkest Achtmaal en omstreken. De hoop is dat het initiatief voldoende aanwas gaat opleveren om de continuïteit van muziekvereniging Sint Martinus te waarborgen. Bij het Winterconcert in zaal De Toekomst in Achtmaal zaterdag vond de aftrap van de wervingscampagne plaats.
Tijdens jaarvergaderingen werd door leden al vaker de zorg uitgesproken over de toekomst van Sint Martinus Achtmaal, weet spelend lid Dré van Nispen. “Want er is in het verleden al verschillende malen geprobeerd om de muziekvereniging nieuw leven in te blazen. Hierop heb ik voorgesteld om een denktank te vormen om te kijken hoe we een en ander het beste kunnen aanvliegen. Hier bleek duidelijk behoefte aan, want het resultaat is de uit acht personen bestaande Toekomstvisiegroep waar vooral de ‘harde kern’ van de vereniging deel van uitmaakt. Vanuit het bestuur sloot Robert Jorissen zich aan, die hiervoor even zijn voorzitterspet afzette. Wel fijn, want op deze manier zijn de lijntjes met het bestuur heel kort.”
Nieuwe aanwas
Hij vervolgt: “Bij het uitstippelen van een pad naar de toekomst is het jaar 2027 aangeduid. Dan bestaan we negentig jaar en willen wij ons als orkest optimaal presenteren. Via een enquête onder onze leden is duidelijk naar voren gekomen dat we als vereniging nieuwe aanwas moeten krijgen. Een tv-uitzending zette ons op het spoor van het Nieuw Talent Orkest, een bestaande formule die zijn oorsprong in Friesland heeft en die hopelijk nieuwe muzikanten oplevert: is het niet voor ons, dan wel voor de andere muziekverenigingen in de gemeente Zundert. Dat gunnen wij ze van harte. Het Nieuw Talent Orkest zelf is in dat opzicht een tussenstap. Het is ook een orkest op zich, met nieuwe muzikanten en wellicht ook herintredende muzikanten, waar nodig aangevuld met leden van Sint Martinus. We hebben de keuze voor het Nieuw Talent Orkest bij onze leden neergelegd: ‘Willen jullie verder of niet? Want in het laatste geval zijn we over tien jaar als Sint Martinus Achtmaal klaar’. De keuze was dan ook snel gemaakt.”
Bewezen concept
Dat stelt ook voorzitter Robert Jorissen. “Het betekent dat je er als vereniging de schouders onder moet zetten en het liefst met een bewezen concept. De formule van het Nieuw Talent Orkest heeft zich de voorbije jaren maar liefst 150 keer met succes bewezen. Het resultaat was veelal een vervolgorkest waarvan de leden uiteindelijk doorstroomden naar een reguliere muziekvereniging. Dat verhaal is bevestigd door twee muziekgezelschappen uit Oost-Brabant waar ik contact mee heb gehad. Beide verenigingen hadden vrij snel best wel wat aanmeldingen. Het succes zit ‘m vooral in de laagdrempeligheid van het project. Je hoeft geen muzikale ervaring te hebben, terwijl je als Nieuw Talent Orkest in tien repetities tijd al een optreden kunt neerzetten. Daartoe is een speciale methode ontwikkeld. Je begint als deelnemer direct met het maken van muziek.”
Werving kandidaten
Maar eerst wordt er de komende maanden tijd gestoken in de actieve werving van kandidaten voor het Nieuw Talent Orkest Achtmaal en omstreken. Daarna begint het echte werk en ervaren deelnemers in tien repetities hoe fantastisch het is om samen muziek te maken. Wie mee wil doen, hoeft geen muzikale ervaring te hebben of noten te kunnen lezen. Sint Martinus zorgt voor een instrument én voor begeleiding door ervaren muzikanten. De eerste repetitie is op dinsdag 8 april 2025 van 19.30 uur tot 21.30 uur in zaal De Toekomst. De daarop volgende repetities zijn eveneens van 19.30 uur tot 21.30. “En voor de liefhebbers is er nog altijd de derde helft,” aldus Robert Jorissen. “Het draait per slot van rekening ook om gezelligheid.” Het project sluit af met een feestelijk concert, maar dat is letterlijk en figuurlijk nog toekomstmuziek. Surf voor meer informatie naar www.martinusachtmaal.nl of neem direct contact op met Robert Jorissen via telefoonnummer 06- 13454137 of mail naar nieuwtalentorkest@martinusachtmaal.nl.








