
Autodieven minder actief, maar spullen uit auto’s juist vaker weg
Door: Sanne Brusselaars AlgemeenBRABANT - Het aantal gestolen auto’s in Nederland is in het eerste kwartaal van dit jaar gedaald. Tegelijkertijd worden er juist iets vaker spullen uit auto’s gestolen. Dat blijkt uit een analyse van politiedata door vergelijkingswebsite Overstappen.nl.
In de eerste drie maanden van 2026 werden 1.893 motorvoertuigen gestolen, tegenover 2.083 in dezelfde periode vorig jaar. Dat is een daling van 9 procent.
Daar staat tegenover dat diefstallen uit auto’s of van onderdelen licht zijn toegenomen. Het aantal incidenten steeg van 9.800 naar 9.999.
Eindhoven in top vijf
Binnen Brabant valt vooral Eindhoven op. De stad staat in de landelijke top vijf van gemeenten met de meeste autodiefstallen. In het eerste kwartaal ging het daar om 45 gestolen voertuigen, tegen 60 een jaar eerder, een daling van 25 procent.
Landelijk voert Amsterdam de lijst aan met 220 gestolen voertuigen. Daarna volgen Rotterdam (124), Den Haag (82) en Utrecht (54).
Grote verschillen
Opvallend is dat autodiefstal sterk verschilt per gemeente. In 72 gemeenten werd in het eerste kwartaal van dit jaar geen enkele autodiefstal geregistreerd. In Nijmegen is juist een stijging te zien. Daar nam het aantal diefstallen toe van 34 naar 43, een plus van ruim 26 procent.
Meer diefstal uit auto’s
Naast autodiefstal zelf groeit het aantal incidenten waarbij spullen uit of van auto’s worden gestolen. Denk aan airbags, spiegels of persoonlijke bezittingen.
Amsterdam voert ook hier de lijst aan met 1.353 incidenten, gevolgd door Rotterdam en Utrecht. Eindhoven staat op de vijfde plaats met 219 meldingen.
Verzekering belangrijk
Volgens Jean-Paul Würsten, expert autoverzekeringen bij Overstappen.nl, onderschatten automobilisten het risico. “Met alleen een WA-verzekering krijg je bij diefstal van je auto, of braakschade na een inbraak, helemaal niets uitgekeerd”, zegt hij. “Deze risico’s zijn pas gedekt vanaf een beperkt casco- (WA+) of volledig cascoverzekering (allrisk).”




