
Terugblik | Ruim veertig mensen lopen zon tegemoet tijdens Walk into the Light: ‘Niemand was alleen’
Door: Sanne Brusselaars AlgemeenHALSTEREN - Terwijl het nog donker was, verzamelden ruim veertig mensen zich donderdagochtend op Landgoed Vrederust in Halsteren. Samen liepen ze richting Fort de Roovere, de opkomende zon tegemoet. De eerste Halsterse editie van Walk into the Light stond in het teken van suïcidepreventie, maar vooral ook van praten, luisteren en herinneren.
De wandeling werd gehouden tijdens de Wereld Suïcide Preventie Week, die dit jaar van 7 tot en met 13 september plaatsvindt. In heel Nederland organiseren honderden organisaties in deze periode activiteiten om aandacht te vragen voor suïcidaliteit en mentale gezondheid.
In Halsteren vertrok de groep in alle vroegte voor een route van ongeveer 4,5 kilometer. Onder de ruim veertig deelnemers waren omwonenden, hulpverleners van de GGD en GGZ, ervaringsdeskundigen, nabestaanden en andere betrokkenen. Sommigen liepen in stilte, anderen raakten onderweg met elkaar in gesprek.
Iedereen had een eigen reden om mee te lopen. Vooraf kregen de deelnemers een lichtje en een geel-oranje speldje van 113, bedoeld als symbool voor hoop en aandacht voor mentale gezondheid.
“Niet alleen voor staan”
Initiatiefnemer in Halsteren is Romée Zandee, ervaringsdeskundige bij HerstelXL, de herstelacademie van GGZ WNB. Vooraf vertelde ze vanuit haar eigen ervaring anderen te willen ondersteunen. “In mijn rol als ervaringsdeskundige wil ik mensen graag ondersteunen in hun herstelproces en laten zien dat het mogelijk is. Ik geloof enorm in de kracht die elk mens bezit.”
Juist die onderlinge steun zag ze tijdens de wandeling terug. “Wat mij het meest raakte, was de openheid die er vanaf het eerste moment was. Mensen deelden hun verhaal, luisterden naar elkaar en vonden verbinding, terwijl ze elkaar daarvoor vaak niet kenden.”
Rond de zonsopkomst hield de groep halt bij Fort de Roovere. Daar werd in alle rust stilgestaan bij het onderwerp en was ruimte voor bezinning.
Ook een deelnemer merkte hoe snel er onderling contact ontstond. “Het was indrukwekkend om te zien hoe onbekenden elkaar vonden in hun verhaal. Er ontstonden mooie gesprekken en oprechte ontmoetingen. Niemand was alleen vanochtend.”
Ontbijt na afloop
Na het moment bij Fort de Roovere liep de groep terug naar De Steiger op Landgoed Vrederust, waar HerstelXL is gevestigd. Daar werd de ochtend afgesloten met een gezamenlijk ontbijt. Ook was er ruimte om na te praten en konden deelnemers die daar behoefte aan hadden terecht bij ervaringsdeskundigen.
Wethouder Adam Ahajaj was bij de afsluiting aanwezig. Hij benadrukte volgens de organisatie dat veel mensen direct of indirect met suïcidaliteit te maken krijgen en dat het daarom belangrijk is naar elkaar om te blijven kijken. Hij sprak de hoop uit dat de wandeling in Halsteren jaarlijks terugkeert.
Voor Zandee is juist dat gevoel van gezamenlijkheid belangrijk. “Door deze wandeling willen we deelnemers laten zien dat zij er niet alleen voor staan, en dat er altijd hoop is op herstel.”
Denk je aan zelfdoding of maak je je zorgen om iemand? Praten kan gratis en anoniem via 113 Zelfmoordpreventie. Bel 113 of 0800-0113, of chat via 113.nl. Bij acuut gevaar: bel 112.





