
Crea Handwerkclub in Oud Gastel maakt andere mensen blij met kleding
Door: Johan Wagenmakers AlgemeenOUD GASTEL - Elke dinsdag komen dames van de KBO Crea Handwerkclub bij elkaar om te breien, haken en te borduren voor het goede doel. Gezellig met elkaar kletsen, hergebruik van materiaal, nuttig bezig zijn en andere mensen helpen zijn daarbij de drijfveren.
De KBO Crea Handwerkclub vormt een aparte groep binnen de Katholieke Bond van Ouderen (KBO). “We zijn een onderdeel van de KBO, maar moeten wel onze eigen broek ophouden”, vertelt initiatiefnemer Trudie Hopstaken (71). Zij heeft samen met Jeanne Kepers zes jaar geleden het handwerkgroepje nieuw leven ingeblazen. “Het was op sterven na dood.” Daarnaast is Trudie lid van het bestuur van de KBO en verantwoordelijk voor de ledenadministratie en het samenstellen van de nieuwsbrief.
Sociaal contact
De handwerkclub telt in totaal 23 leden, waarvan er elke dinsdagmiddag van half twee tot vier uur zo’n 15 in ’t Veerhuis bij elkaar komen. “Het sociale contact is eigenlijk het belangrijkste.” Van restanten wol, katoen en lapjes stof worden onder meer truien, sweaters, dekentjes, poncho’s, omslagdoeken, mutsen, dassen en sokken gemaakt. Veel van de gehandwerkte kleding gaat naar goede doelen. “Zo snijdt het mes aan twee kanten. Wij zijn blij om nuttig bezig te zijn en met onze werkstukken kunnen we weer andere mensen blij maken. Sommige dames breien, haken of borduren voor zichzelf, maar velen ook voor de goede doelen. Hier is men geheel vrij in.” Een kleinzoon van een van de dames liep stage bij Vluchtelingenwerk Nederland en dat was meteen het eerste goede doel waar men voor aan de slag ging. “Voor de leprastichting breien we zwachtels, omdat mensen met lepra geen gevoel meer hebben en wonden schoon moeten blijven. Onlangs heb ik nog een grote zak afgeleverd bij het verzamelpunt in Kapelle in Zeeland.” De Hospice Roosendaal heeft twee weken terug door de werkgroep gemaakte dekentjes voor over de benen en sjaals opgehaald. “En door ons gemaakte knuffels voor de familie als troost.”
Gambia
Een van de andere goede doelen is Stichting Nyatouta waarvoor de 78-jarige Miep Broos al jarenlang knuffels en kleding voor Gambia inzamelt. “Hier ben ik overgelukkig mee. In Gambia is nog steeds véél nodig. Velen hebben geen inkomen en het is nu regentijd daar”, vertelt ze. Elke week gaat er vanuit Gilze een grote container richting Afrika. “Dan breng ik deze kleding daar zelf naartoe. Ik heb heel veel gekregen van deze groep, wel zes bananendozen vol. Nee, andere goederen zamel ik niet meer in. Dat werd te zwaar voor me.” Wel hoopt ze dat de handwerkgroep hard doorwerkt. “Dan word ik snel gebeld om langs te komen, haha.”
Breimachine
De handwerkclub bestaat uitsluitend uit dames, waarvan Riet Broos met 92 jaar het oudste lid is. “Ik brei heel veel, ja. Ook thuis. Maar hier kom ik meer om te buurten hoor”, lacht ze. Vroeger heeft ze vooral veel achter de naaimachine gezeten en nog bij Van Gils Confetti gewerkt. “Toen de kinderen de deur uit waren ben ik pas gaan breien. Vooral veel kleertjes. Op een handwerksoos is er is eens een mooie stola van mij tentoongesteld, waarna ik daar lid van geworden ben en nóg meer ben gaan breien.” Het meeste breit Riet voor de goede doelen en dan met name voor kinderen zoals truien, vestjes en poncho’s. “Hier wordt bijna geen gebreide kleding meer gedragen. Elke week brei ik wel twee stuks. ‘Jij bent onze breimachine’, zegt Trudie regelmatig tegen mij”, schaterlacht ze. “Och, breien is een goede therapie voor je handen.” Wol, katoen, lappen stoffen, effen fleecedekens en dergelijke kunnen elke dinsdagmiddag in ‘t Veerhuis ingeleverd worden. “Kunnen ze gelijk zien wat we ermee doen. Er ligt nog zoveel bij de mensen thuis wat niet meer gebruikt wordt en het is zonde dat het weggegooid wordt”, besluit Trudie.[n]




