Het team van de Bibliotheek West-Brabant met het SPUK-magazine in de handen.
Het team van de Bibliotheek West-Brabant met het SPUK-magazine in de handen. Foto: Halderbergse Bode

Elf bibliotheken in West-Brabant opgeknapt: ‘Het was best triest gesteld met onze biebs’

Door: Olaf Knook Algemeen

HOEVEN - Bibliotheken die vastzaten op verouderde locaties, met beperkte openingstijden en weinig ruimte om te groeien. Jarenlang kampte West-Brabant met bezuinigingen op de biebs. Dankzij geld van het Rijk en de gemeenten kwam daar verandering in. Elf bibliotheken zijn in de afgelopen jaren vernieuwd of opgeknapt. In Hoeven werd donderdag stilgestaan bij al die investeringen.

Wethouders, beleidsmedewerkers en medewerkers van De Bibliotheek West-Brabant kwamen donderdagmiddag samen in de gloednieuwe bibliotheek van Hoeven. Zij keken daar tijdens een feestelijke bijeenkomst terug op de resultaten van de afgelopen jaren. Die kwamen mede tot stand dankzij de SPUK-regeling van het Rijk, die in 2023 in totaal 56 miljoen euro beschikbaar stelde om bibliotheken door heel het land te versterken.

Volgens manager Chantal van der Schaaf kwam die regeling op het juiste moment. “Het was best triest gesteld met de bibliotheken in West-Brabant”, vertelt ze. Door jarenlange bezuinigingen waren bibliotheken minder vaak open en verdwenen meerdere locaties. “Toen de regeling kwam, hebben we met een klein team de kar getrokken om er het maximale uit te halen.”

Liters verf

Dat leidde tot elf projecten in de gemeenten Bergen op Zoom, Halderberge, Roosendaal, Rucphen, Steenbergen, Woensdrecht en Zundert. Daarmee staat West-Brabant in de top vijf van regio’s in Nederland met de meeste SPUK-aanvragen. Met het geld is onder meer geïnvesteerd in ruimere openingstijden, meer voorzieningen en in sommige gevallen complete verhuizingen van bibliotheken. In totaal is er zo’n 110 liter verf gebruikt om locaties op te knappen.

In Halderberge is het geld gebruikt om een volwaardige bibliotheek terug te brengen in de voormalige kerk van Hoeven. Hier zijn een jeugdhoek en diverse lees- en werkplekken ingericht. Tijdens vaste momenten zijn medewerkers aanwezig voor uiteenlopende hulpvragen. In Oudenbosch is het geld onder andere ingezet om de openingstijden te verruimen. De bibliotheek is in maart 2025 terugverhuisd naar de renoveerde Sint Anna Kapel. Ook is het cursusaanbod uitgebreid.

Alleen in de gemeente Moerdijk is geen SPUK-aanvraag gedaan. “Maar daar is wel de bibliotheek naar het gemeentehuis verplaatst”, zegt Van der Schaaf. “Daarvoor is hard gewerkt, maar was geen aanvraag nodig.”

De impact van de investeringen wordt op meerdere manieren zichtbaar. Zo werd de bibliotheek in Oudenbosch vorig jaar nog genomineerd voor beste bibliotheek van Nederland. Ook won De Bibliotheek West-Brabant dit jaar een prijs voor de actieve deelname van cursisten in de online leeromgeving, onder andere via de Klik & Tik-cursussen. Alle projecten zijn gebundeld in een SPUK-magazine, dat per locatie laat zien wat er is gerealiseerd. Het magazine is in alle bibliotheken in te zien.

Tekst gaat verder onder de foto.


Het team van de Bibliotheek West-Brabant met het SPUK-magazine in de handen - Foto: Halderbergse Bode

Maatschappelijke waarde

Directeur Pepijn Djelân kijkt met gepaste trots terug op het resultaat. “Toen ik vorig jaar aantrad als bestuurder, waren ze al bezig met de aanvragen. Ik had er weinig zeggenschap in”, zegt hij lachend.

Wat er uiteindelijk is neergezet maakt indruk op Djelân. Hij wijst op de maatschappelijke waarde van de vernieuwde bibliotheken. Zo noemt hij de nieuwe bibliotheek in Hoeven als voorbeeld. “Bij de opening sprak ik een moeder met drie kinderen. Zij moesten altijd naar Oudenbosch rijden, dat was kilometers ver weg. Nu kunnen ze gewoon in hun eigen dorp terecht. Zoiets vind ik mooi om te horen.”

Een favoriete bibliotheek wil hij niet aanwijzen. “Elke locatie heeft zijn eigen verhaal.” Hij hoopt dat de bibliotheken in West-Brabant zich verder kunnen ontwikkelen als toegankelijke en laagdrempelige ontmoetingsplekken. “We hebben oog en aandacht voor iedereen.”

Het SPUK-geld is geïnvesteerd in elf West-Brabantse bibliotheken:
- Bergen op Zoom (centrum)
- Bergen op Zoom (Huis van de Wijk)
- Hoeven (Dorpshuis Sint Jan)
- Oudenbosch (Sint Anna Kapel)
- Roosendaal (centrum)
- Rucphen (gemeentehuis)
- Steenbergen (Blauwstraat)
- Dinteloord (basisschool De Regenboog)
- Ossendrecht (MFC De Drieschaar)
- Rijsbergen (Koutershof)
- Zundert (Van GoghHuis)



Blijf op de hoogte van het lokale nieuws uit jouw regio met onze dagelijkse nieuwsbrief