Afbeelding
Foto: Grosfeld Bekkers van der Velde Architecten / Pascal Grosfeld

Als alle neuzen de zelfde kant op staan geniet Fijnaart eind 2027 van dijkplein

Door: Yvonne Vermeulen Algemeen

FIJNAART - De aanpak van het centrum van Fijnaart lijkt weer een stapje dichterbij. Vorig jaar werd er in maart een dorpsbrede informatieavond gehouden, dinsdag was er opnieuw een druk bezochte avond. Er zijn in samenspraak met de klankbordgroep heel wat wijzigingen doorgevoerd in de eerder gepresenteerde plannen. Maar één ding is duidelijk: er moet vaart blijven in het plan. 

“Het is een groot project, maar we werken aan het hart dat Fijnaart verdient,” begint wethouder Danny Dingemans de avond. Deze avond gaat vooral over wat er moet komen. Deels ook over het ‘hoe’ maar zeker nog niet over de details “In april of mei gaan we met dit plan naar de raad, dan geven we het dominosteentje in het geheel een zet,” zegt Dingemans. 

Een deel van de plannen blijft: het dijkplein naast het notariskantoor, een strip met winkels, een aantal grondgebonden woningen en appartementen. Ook komt er meer ruimte voor voetgangers en fietsers, vanaf de Voorstraat tot aan het dijkplein. De zaal wordt bijgepraat door Jeroen Schrauwen, projectleider bij de gemeente Moerdijk, Simon Kant van Rialto vastgoed ontwikkeling en Mark Clijssen van Jumbo supermarkten. “De ontsluiting van het plein blijft een punt, daarom wordt het plein autoluw. We nemen nu nog geen beslissing over het openstellen Eerste Kruisweg, zodat de projecten elkaar niet vertragen,” zegt Schrouwen. Dat is slechts één van de punten die de afgelopen maanden in overleg aangepast zijn. 

De supermarkt komt niet op palen op dijkniveau, maar onderaan de dijk. Wel komt er ook een entree op dijkniveau. “We maken een plein met reuring en passanten,” zegt Clijssen. De supermarkt en appartementen krijgen geen platte daken en er komen minder woningen in het project. Er is wel ruimte overgelaten om achteraan het terrein voor meer woningbouw, dit zijn nu twee ingetekende witte vlakken en worden mogelijk appartementencomplexen. 

Ook voor het bevoorraadden is een oplossing bedacht, vrachtwagens van de supermarkt gaan rechts langs het dijkplein de dijk af, en kunnen over de parkplaats een rondje maken om ook aan die kant de dijk weer op te komen. Bevoorrading van de horeca en overige winkels loopt waarschijnlijk wel via het dijkplein. Vanaf de Voorstraat komt er een talud voor voetgangers en fietsers en ook aan de linkerkant van de supermarkt kun je via een ‘groene loper’ naar de parkeerplaats. Het gebouw zelf moet 2 of 3 lagen hoog worden, en krijgt een kap. Wens is ook om de Voorstraat en de ruimte rondom de dorpskerk te ‘vergroenen’. Zowel inwoners als aanwezige ambtenaren zien wel wat in een Voorstraat naar ‘Willemstads model’ met een bomenrij. 

Inwoners mogen na de presentatie meedenken en vragen stellen aan ambtenaren en leden van de klankbordgroep. Reacties zijn over het algemeen positief al blijkt de ‘look en feel’ voor de aanwezigen ook belangrijk, zij willen in de toekomst graag meedenken over de uitvoering van de plannen. Want het moet wel passen bij de rest van de omgeving, en zeker bij het notariskantoor. Ook de woningbouw is welkom, al zouden de aanwezigen het liefst voor mensen uit de Fendert bouwen. “Helaas hoef je niet in postcode 4793 te wonen om in aanmerking te komen voor een woning,” deelt een aanwezige. 

De uitvoering van het plein en alle facetten daarom heen laat nog even op zich wachten. Wethouder Dingemans laat weten dat hij het liefst zo veel mogelijk mensen laat meedenken. “Als er procedures tegen de plannen worden gestart en die komen bij de Raad van State, dan blijft het daar sowieso een jaar op de plank liggen.” Een woordvoerder laat achteraf weten dat het plan op z’n vroegst eind 2027 gereed is. “Maar ook daarin zijn we als gemeente afhankelijk van de partners die het project realiseren.’’

Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding


Blijf op de hoogte van het lokale nieuws uit jouw regio met onze dagelijkse nieuwsbrief