Afbeelding

Rotsen in de branding verlaten dorpsblad Het Pompke

Algemeen

KRUISLAND – 25 jaar, 40 jaar en zelfs 48 jaar waren ze in touw voor het dorpsblad van Kruisland genaamd Het Pompke. Jos Hussaarts, Lien Doomen en Jan van den Bergh zijn alle drie in 2015 gestopt met hun activiteiten voor het dorpsblad. Dat er een nieuwe en frisse wind door het dorpsblad dient te stromen, vinden ze niet slecht. Het is goed geweest en voor alles is een tijd.

DOOR CLAUDIA KOOLE

Het 47e jaargang doet inmiddels z’n trouwe ronde bij dorpsblad Het Pompke in 2015, het blad waarin nieuwsfeitjes, aankondigingen, bedankjes, kerkberichten en advertenties van lokale en soms regionale ondernemers worden genoemd. Het is een vertrouwd blad dat wekelijks in het dorp en in het buitengebied van Kruisland in de brievenbus valt. In de loop der jaren komt het blad zelfs in Biddinghuizen, Rotterdam, Den Haag, Valthermond enzovoort bij oud Kruislanders. De hardstenen waterpomp, die daadwerkelijk op de Markt in dit dorp staat, staat nog altijd prominent zwart-wit afgedrukt op de voorzijde van het A-5 formaat blad. In 1989 werd Jos gevraagd voor haar vrijwilliger inzet.

Roodgloeiend Jos Hussaarts: “Er zijn niet altijd vaste bezorgers geweest. Jarenlang heeft eenieder wel een straat willen doen om het blad te bezorgen. Zo’n 10 jaar hebben we vaste bezorgers, ook voor het buitengebied. Maar dat wisselt nog wel eens.” Jos hield zich bezig met de binnenkomende berichten en de vormgeving van het blad. Een mooie herinnering heeft ze aan het 25-jarig bestaan van Het Pompke. Jos: “We hebben toen zoveel giften gehad van mensen. Dat was erg leuk.” Dat het blad zeer gewenst was en op tijd bezorgd moest worden, bleek uit de reacties die volgden als er geen levering was. Jos: “Als er dan eens geen Pompke verscheen door vakantie ofzo, dan stond de telefoon roodgloeiend.”

Carnavalpompkes Lien Doomen heeft zich zo’n 40 jaar ingezet voor het dorpsblad. Bij haar lag de taak om de bezorging goed te laten verlopen, de financiën op orde te houden en om de Piekerpomp, een puzzelspelletje, in goede banen te leiden. Lien: “De carnavalspompkes vond ik het leukst. Dat is elke keer iets bijzonders.” Anno 2015 worden er geen Pompkes gemaakt en verspreid in vakanties. Maar dat was niet altijd zo. Lien: “Dat was altijd flink doorgaan in vakanties. Maar dat is nu niet meer zo. Mensen weten het nu.” Men hoefde niet veel moeite te doen voor nieuwe vrijwilligers of advertenties. Degenen die stopten, zorgden zelf weer voor vrijwilligers en de zeer lage advertentietarieven is geen drempel voor bedrijven.

Frisse wind Degene die vanaf het begin af aan bij het dorpsblad betrokken is, is Kruislander Jan van den Bergh. Buiten het wekelijks kopiëren van het blad mocht hij ook de belastingaangifte doen. Hij heeft immers een bancaire achtergrond. Hij zal het nooit vergeten dat per ongeluk een komma verkeerd werd geplaatst. In plaats van 392 gulden werd er 39.200 gulden terug gevraagd. Het heeft toen nog weken geduurd voordat ze het mochten terug storten, want dat moest via formele bezwaarwegen. Jan hield ook zaken van de Klepperman bij. Het dorpsblad Het Pompke zal het zonder deze drie bovengenoemde krachten moeten doen. Maar ze hebben er alle vertrouwen in. Jos Hussaarts: “Het is goed geweest. Het is goed om een frisse wind de kans te geven.”



Blijf op de hoogte van het lokale nieuws uit jouw regio met onze dagelijkse nieuwsbrief