Afbeelding
Foto: Organisatie Bietentocht

Uitkijken naar de Bietentocht: Dit is het programma

Door: Caren Vermaat Algemeen

STEENBERGEN/COLIJNSPLAAT - Op zondag 15 oktober is de jaarlijkse Bietentocht weer van start gegaan in Colijnsplaat waarbij 22 traditionele schepen over de Oosterschelde en het Volkerak richting Steenbergen varen.

Sinds 1999 wordt de Bietentocht jaarlijks gevaren om de traditie van de bietencampagne en de zeilende beurtscheepvaart in ere te houden.

Geschiedenis Bietentocht
De oude zeilschepen vervoeren een symbolische hoeveelheid bieten die elke ochtend vers worden geleverd door lokale boeren. Deze bieten worden in rieten manden aan boord genomen als een eerbetoon aan de eeuwenoude bietenteelt in Zeeland en Brabant. Zo doen de schepen tijdens de Bietentocht diverse havens aan die zij net als vroeger zoveel mogelijk onder zeil binnenvaren.

Route
Op maandag 16 oktober begonnen de schepen met hun route naar het oostelijke deel van de Oosterschelde, met als doel Bergse Diepsluis. Barbara Sjoerdsma, van het bestuur Stichting Zeeuwse Beurtvaart die de Bietentocht organiseert, vertelt dat er helaas iets te weinig wind stond om onder zeil naar de Dieplsuis te varen. “We hebben besloten om eerder koers te zetten naar Yerseke want anders hadden we meer dan een uur op de moter moeten gaan varen en dat willen we niet.” Op woensdag 18 oktober gaat de tocht verder richting het Volkerak, langs het Zijpe bij Bruinisse. Op donderdag 19 oktober zullen de schepen richting de Heen gaan, waar ze met paarden langs de Steenbergse Vliet worden gejaagd. De Bietentocht eindigt in de haven van Steenbergen, waar al vanaf 14 uur een leuk programma is, met oud-Hollandse spelletjes en muziek.

Het jaagpad
Het jagen is een uniek schouwspel dat nergens anders ter wereld wordt vertoond en op deze manier in ere wordt gehouden. Halverwege de Heen en de afslag naar Steenbergen worden de trekpaarden aangehaakt om de schepen tot Fort Henricus richting de Steenbergse Haven te trekken. Bezoekers kunnen tussen 11 uur en 15 uur gebruikmaken van een pendeldienst met paard en wagen vanuit Steenbergen.

De Bietenbel
Tijdens de Bietentocht ontvangen de schepen punten voor de traditionele kledij, de snelheid van het zeilen, het laden en lossen van de suikerbieten en de manier waarop zij alles zoals vroeger doen. Het schip dat de meeste punten heeft verdiend, is winnaar van het jaar en ontvangt de Bietenbel. Dat is een wisseltrofee met daarop de naam van de winnaars en het jaar van de overwinning.

Maar volgens Barbara gaat het echt niet om het winnen. “Wij doen sinds 2013 elk jaar mee en vinden het het leukste dat er is. Het is zo mooi om samen met elkaar deze prachtige tocht te varen. Je wordt uitgedaagd om echt traditioneel te varen, en dan ga je veel verder dan je zou doen als je alleen vaart. Het hoogtepunt blijft het jagen met de paarden langs de Steenbergse Vliet, wat echt een prachtige afsluiting is van de jaarlijkse Bietentocht.” 



Blijf op de hoogte van het lokale nieuws uit jouw regio met onze dagelijkse nieuwsbrief