Pastoor Hans de Kort zegent de Hubkes bij Het Bakhuys in Dinteloord
Pastoor Hans de Kort zegent de Hubkes bij Het Bakhuys in Dinteloord Foto: Het Bakhuys

Vrijdag was het hubkesdag: ‘Vroeger moest iedereen zo’n broodje hebben’

Door: Caren Vermaat Algemeen

DINTELOORD – Op vrijdag 3 november lagen de zogeheten Hubkes weer in de winkels. Pastoor Hans de Kort van de Sint Annaparochie uit Steenbergen, zegende op donderdagavond 2 november bij een aantal lokale bakkerijen de traditionele Hubertusbroodjes.

Oorsprong Hubertusbrood
Hubertus was eind zevende eeuw op Goede Vrijdag op jacht en zag daar een groot edelhert lopen. Net voordat hij het wilde schieten verscheen een verlicht kruis in het gewei van het hert. Hij liet het hert in leven, bekeerde zich en werd bisschop van Luik. Op 3 november wordt Hubertus nu vereerd als de beschermheilige van de jacht en als patroon van het Hubertusbrood. Omdat Hubertas ooit iemand genas van hondsdolheid door hem brood te geven, zou men door het eten van gezegend Hubertusbrood beschermd zijn tegen deze ziekte. Deze bescherming gold ook voor dieren. Zo kreeg het vee vroeger ook Hubertusbrood te eten als bescherming tegen hondsdolheid.

Vroeger namen de kerkgangers zelf een broodje mee naar de kerk om het daar te laten wijden. Het moest, na de wijding, droog worden opgegeten alvorens men iets anders mocht eten. Tegenwoordig bezoekt de pastoor een aantal bakkerijen de avond ervoor om de traditie in ere te houden zodat het brood op 3 november in de winkels kan worden verkocht. 

Het Bakhuys
Een van de bakkerijen die dit jaar door de pastoor is bezocht is Het Bakhuys in Dinteloord. Irene van Rosendaal, eigenaresse van het Bakhuys, vertelt dat sinds ze in 2010 samen met haar man de bakkerij is begonnen, heeft meegedaan met Hubkesdag. “Mijn man Bastiën werkt al sinds zijn vijftiende als bakker dus die weet niet beter: 3 november is Hubkesdag. Toen we in 2010 zelf een bakkerij zijn begonnen zijn we vanzelfsprekend ook Hubkesbroodjes gaan bakken op 2 november. We zijn begonnen in Steenbergen en toen dat te klein werd in 2017 ook naar Dinteloord gegaan. Sinds maart van dit jaar hebben we ook een vestiging in Willemstad, maar daar wordt Hubkesdag een stuk minder gevierd. We vinden het een hele mooie traditie van het katholieke geloof. De traditie schrijft voor dat het broodje een kruisje heeft en wij verkopen alleen Hubkes die gezegend zijn en met een kruisje erin. De pastoor is op donderdagavond bij ons langsgekomen in de bakkerij om de broodjes te zegenen. Hij doet dan een gebed, vertelt het verhaal van Sint Hubertus en zegent het brood en de mensen die erbij zijn.”

De Hubkes
“Het hubkesbrood zijn kleine vierkante broodjes, een soort kadetjes, in verschillende smaken met een kruisje erop. Wij hebben ze in de smaken wit, anijs en rozijnen en bakken ieder jaar wel een paar duizend Hubkes. Zeker in Steenbergen en Dinteloord is er veel vraag naar. De mensen eten de Hubkes op, of voeren ze aan hun dieren. Vroeger moest iedereen zo’n broodje hebben, en ook alle dieren op de boerderij kregen een stukje om ze te beschermen tegen hondsdolheid. Dan bleef het broodje het hele jaar in de kelderkast liggen voor bescherming en dan kwamen ze een jaar later weer een nieuw broodje halen. Het is een hele mooie traditie die we zeker in stand moeten houden dus volgend jaar op 3 november hebben we weer verse Hubkes.”



Blijf op de hoogte van het lokale nieuws uit jouw regio met onze dagelijkse nieuwsbrief