Het programma zit vol met winterse activiteiten en spelletjes buiten.
Het programma zit vol met winterse activiteiten en spelletjes buiten. Foto: IVN Natuureducatie

Kinderen van Zeeuwse kinderopvangen gaan volop buitenspelen in de winter

Door: Olaf Knook Algemeen

THOLEN - De laatste jaren spelen kinderen steeds minder buiten, en vooral in de winter krijgen ze te weinig frisse lucht en beweging. Om dit te veranderen, organiseren IVN Natuureducatie en kinderopvangorganisatie Humankind dit jaar voor de derde keer de campagne ‘Hartje Winter’. In de provincie Zeeland doen 34 kinderopvanglocaties en bijna 1000 kinderen vanaf maandag 8 januari mee.

Wetenschappelijk onderzoek toont volgens IVN Natuureducatie aan dat buiten spelen in de natuur goed is voor de motoriek, concentratie en gezondheid. Ondanks dit bewijs spelen kinderen steeds minder buiten. In de winter spelen kinderen gemiddeld slechts acht uur per week buiten, de helft minder dan in de zomermaanden. Bovendien speelt ongeveer 1 op de 6 kinderen nooit buiten, zoals blijkt uit onderzoek van Kantar Public in opdracht van Jantje Beton.

Om kinderen een gezond tegenwicht te bieden voor de vele tijd die ze binnen doorbrengen en voor schermtijd, hebben IVN Natuureducatie en Humankind een paar jaar geleden de handen ineengeslagen en de campagne ‘Hartje Winter’ bedacht. Dit programma zit vol met winterse activiteiten en spelletjes buiten, bedoeld voor alle kinderdagverblijven en BSO’s in Nederland. Op deze manier ontdekken kinderen op jonge leeftijd dat buiten spelen erg leuk is.

Koud en nat

“‘In de winter is naar buiten gaan een extra uitdaging. Het is koud en nat, wat de drempel verhoogt. Maar het is natuurlijk wel heel gezond”, zegt Marijke Koekkoek, manager Pedagogiek en Kwaliteit van Humankind. “Daarom is er gekozen voor activiteiten waar iedereen blij van wordt, zoals spelen met de wind, schilderen in de sneeuw, winters koken en verhalen vertellen rond een kampvuur. De boodschap is: naar buiten gaan is leuk.”

Marc Veekamp, projectleider kinderopvang bij IVN Natuureducatie, is het hier volledig mee eens. “Het is een treurige constatering dat kinderen helaas steeds meer binnen zitten en dan vaak achter een schermpje, terwijl buiten spelen juist zo goed is voor de ontwikkeling. Voor een gezonde toekomst voor onze kinderen is het belangrijk dat hiervoor aandacht is.”

Het buitenspeelprogramma ‘Hartje Winter’ duurt drie weken. In heel Nederland doen ruim 3100 kinderopvanglocaties en bijna 100.000 kinderen mee met het winterse buitenspeelprogramma.



Blijf op de hoogte van het lokale nieuws uit jouw regio met onze dagelijkse nieuwsbrief