
‘Vrijwilligers van kerken en verenigingen onder druk door nieuw afvalsysteem’
Door: Olaf Knook AlgemeenTHOLEN - De burgemeester en wethouders zijn bereid om samen met Thoolse kerken en verenigingen naar oplossingen te zoeken voor het verminderen van afvalstromen. CDA-commissielid Joris Wisse had eerder zijn bezorgdheid geuit over de extra belasting voor vrijwilligers sinds de invoering van het nieuwe afvalsysteem diftar.
Volgens Wisse veroorzaakt het nieuwe afvalsysteem problemen voor vrijwilligers bij kerken en verenigingen op Tholen. Sinds de invoering van diftar zijn de groene en grijze containers bij deze organisaties verwijderd. Het afval wordt nu beschouwd als ‘bedrijfsafval’, wat inhoudt dat kerken en verenigingen zelf verantwoordelijk zijn voor de afvoer. Tuinafval, zoals gft, moet naar de gemeentelijke milieustraat in Sint-Maartensdijk worden gebracht, waar ook oud papier kan worden ingeleverd. Voor restafval moeten de vrijwilligers het naar hun eigen grijze containers thuis brengen.
Afvalcollectief
Wisse maakt zich vooral zorgen over de toegenomen druk op vrijwilligers om gft-afval naar de milieustraat te brengen nu de groene en grijze containers zijn verwijderd. Het college van burgemeester en wethouders heeft aangegeven dat volgens het huidige beleid afval van kerken en verenigingen als bedrijfsafval wordt beschouwd en daarom niet via de gemeentelijke inzameldienst kan worden afgevoerd. “Onze milieustraat is uitsluitend bedoeld voor huishoudelijk afval, waarvoor huishoudens afvalstoffenheffing betalen”, verduidelijkt het college.
Het college voegt toe dat de gemeentelijke inzameldienst ZRD niet kan worden ingezet voor het ophalen van afval bij maatschappelijke organisaties. “Maatschappelijke organisaties en bedrijven kunnen gezamenlijk een afvalcollectief opzetten om de inzameling van niet-huishoudelijk afval duurzaam te organiseren. Dit is eerder al gedaan door bedrijven in Sint-Maartensdijk en Sint-Annaland voor papierinzameling”, aldus het college. Het college staat open voor samenwerking met de kerken en verenigingen en zal onderzoeken hoe afvalstromen beter beheerd kunnen worden. “We willen altijd meedenken met maatschappelijke organisaties en zoeken naar manieren om afval te voorkomen en beter te beheren.”
De burgemeester en wethouders spraken verder hun waardering uit voor de vrijwilligers in Tholen. “We zijn trots op alle vrijwilligers in de gemeente. Zij dragen bij aan onze samenleving, nu en in de toekomst, via kerken, (sport)verenigingen en andere maatschappelijke organisaties.”
Diftar-systeem
Per 1 januari is de gemeente Tholen overgestapt op het nieuwe afvalsysteem Diftar, wat staat voor ‘geDIFferentieerd TARief’. Dit systeem splitst de afvalstoffenheffing voor huishoudens met een rolcontainer voor restafval op in een vast bedrag per jaar en een variabel bedrag afhankelijk van het aantal keren dat de container aan de straat wordt gezet. Het kost 5 euro per keer om de container aan de straat te zetten. Daarnaast mogen inwoners vanaf dit jaar maximaal vijf keer per maand restafval aanbieden bij een verzamelcontainer in de buurt, tegen een standaardtarief en een vast bedrag. Vanaf 2025 betalen ze per keer dat ze restafval aanbieden.
De gemeente Tholen legde toen hun keuze als volgt uit: “We willen de hoeveelheid restafval flink verminderen. Restafval kan niet verder verwerkt worden zoals het gescheiden afval en wordt dus verbrand. Met de invoering van Diftar stimuleren we inwoners om het restafval zo goed mogelijk te scheiden. Zo zorgen we met elkaar voor minder restafval en een minder hoge stijging van de kosten. Het Diftarsysteem heeft zich al in andere (Zeeuwse) gemeenten bewezen.”




