Vapen wint razendsnel terrein onder jongeren in Zeeland én op Tholen, blijkt uit onderzoek.
Vapen wint razendsnel terrein onder jongeren in Zeeland én op Tholen, blijkt uit onderzoek. Foto: Stock

Meer jongeren op Tholen vapen: Ruim 1 op de 10 gebruikt wekelijks een e-sigaret

Door: Olaf Knook Algemeen

THOLEN - Vapen wint razendsnel terrein onder jongeren in Zeeland. Uit onderzoek blijkt dat ruim 11 procent van de leerlingen in de tweede en vierde klas van de middelbare school op Tholen minstens één keer per weer een e-sigaret gebruikt. Het aandeel Zeeuwse jongeren dat regelmatig vapet ligt ruim vijf keer hoger dan vier jaar eerder, zo blijkt uit onderzoek van Independer op basis van data van het RIVM en de GGD’s

Het onderzoek laat zien dat het aantal jongeren in Zeeland dat wekelijks een e-sigaret gebruikt tussen 2019 en 2023 met 455 procent is gestegen. Die toename is groter dan het landelijke gemiddelde, dat op 405,6 procent ligt. Vooral in Schouwen-Duiveland is vapen populair: daar gebruikt 18,3 procent van de scholieren in de tweede en vierde klas wekelijks een e-sigaret. Dat is ruim twee keer zoveel als het landelijke gemiddelde. In Tholen ligt dat percentage op 11,2 procent.

Risico’s

Hoewel e-sigaretten vaak als minder schadelijk dan tabak worden gezien, waarschuwen experts voor de risico’s. “De damp van een e-sigaret bevat verslavende en schadelijke stoffen zoals nicotine, propyleenglycol en aldehyden. Dit kan irritatie aan de keel en longen veroorzaken en mogelijk het hart- en vaatstelsel schaden”, zegt Mirjam Prins, zorgexpert bij Independer. Ondanks deze risico’s heeft een derde van de Zeeuwse tweede- en vierdeklassers weleens een e-sigaret gebruikt.

In Zeeland zijn er grote verschillen per gemeente. In Schouwen-Duiveland ligt het percentage wekelijkse gebruikers onder jongeren op 18,3 procent. Sluis volgt met 14,5 procent, Noord-Beveland met 13,5 procent en Hulst en Terneuzen beide met 13,2 procent. In Vlissingen en Goes is het aantal wekelijkse gebruikers het laagst, met elk 7,2 procent. Veere scoort met 8,7 procent iets hoger.

Stoppen

Volgens experts is stoppen met vapen moeilijker dan veel jongeren denken. “Veel jongeren weten niet dat ze gratis hulp kunnen krijgen bij het stoppen. Dit wordt volledig vergoed door de basisverzekering en kost geen eigen risico”, zegt Prins. Jongeren onder de achttien zijn automatisch meeverzekerd bij hun ouders, waardoor de hulp kosteloos is. De basisverzekering biedt jaarlijks één poging om te stoppen.



Blijf op de hoogte van het lokale nieuws uit jouw regio met onze dagelijkse nieuwsbrief