
Eerste erfgoeddebat brengt erfgoed onder de aandacht
Door: José van der Wegen AlgemeenHOOGERHEIDE - Een echt debat werd het nooit, maar het doel werd wel behaald: erfgoed is onder de aandacht gebracht in de aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen. Tijdens het allereerste erfgoeddebat in de gemeente Woensdrecht ooit waren alle politieke partijen in Woensdrecht vertegenwoordigd. Organisator Stichting Behoud Cultuurhistorisch Erfgoed Zuidwesthoek (SBCEZ) is dan ook tevreden.
Volgens SBCEZ-voorzitter Dees Verbeek startte de avond met een inleiding door burgemeester Steven Adriaansen, gevolgd door een inspirerend verhaal door Patrick Timmermans, directeur van Erfgoed Brabant. “Hierdoor werd duidelijk wat erfgoed nu eigenlijk betekent in Nederland.” Zo stelde Patrick de vraag hoeveel mensen er nu eigenlijk bezig zijn met erfgoed in Nederland. Dat blijken er 6,7 miljoen te zijn, meer mensen dan die met voetbal bezig zijn en langs de lijn staan om naar een voetbalwedstrijd te kijken. Die 6,7 miljoen mensen vallen alleen niet op, omdat bijvoorbeeld verzamelaars niet altijd zichtbaar zijn. Toch toont het aan dat erfgoed wel degelijk leeft en ook van groot belang is.
Nooit een echt debat
Harrie Maas, voormalig directeur van Monumentenhuis Brabant, mocht vervolgens het debat leiden. Een echt debat werd het alleen nooit, maar de politieke partijen konden wel hun mening geven naar aanleiding van de vragen die Harrie stelde. Alle partijen waren het er wel over eens dat erfgoed het behouden waard is, maar de vraag is alleen hoe dit gerealiseerd moet worden en wat al dan niet het behouden waard is. Zo is er momenteel maar een ambtenaar die zich bezighoudt met erfgoed en nog niet eens fulltime. Een extra ambtenaar kan dus wenselijk zijn. Ook kan de marketing van ons Woensdrechtse erfgoed nog wel verbeterd worden, zodat er meer toeristen naar onze gemeente komen. Want toeristen brengen extra inkomsten met zich mee. Eventueel zou het bedrijfsleven erfgoed (financieel) kunnen ondersteunen.
Tijdens het erfgoeddebat deed namens het CDA wethouder Maikel van der Poel het woord, Marius Bakker namens de VVD, Tara van Honschoten-Modderman namens de PvdA, wethouder Thierry de Heer namens D66, John Mathijssen namens AKT, Jens van Kakerken namens de Conservatieve Partij (Con) en wethouder Arjan Buijsen namens ABZ. Met drie wethouders aan de tafels en alle partijen die deelnemen aan de gemeenteraadsverkiezingen was politiek Woensdrecht goed vertegenwoordigd. Ook op de tribune was de achterban van de partijen vertegenwoordigd, maar gelukkig zaten er ook nog geïnteresseerde burgers in de zaal. Volgens Dees Verbeek was men met zo’n 80 aanwezigen best tevreden. “Ons doel was om erfgoed onder de aandacht te brengen en we denken dat dit gelukt is. Natuurlijk duurt het nog even tot de gemeenteraadsverkiezingen, maar we hopen dat de avond bij heeft gedragen aan meer aandacht voor erfgoed. En natuurlijk dat erfgoed straks een prominentere plaats krijgt in de verkiezingsprogramma’s van de partijen.

















