Het jubilerende bruidspaar Bastiaansen-van Sprundel.
Het jubilerende bruidspaar Bastiaansen-van Sprundel. Foto: Anja van Sprundel

Echtpaar Bastiaansen-van Sprundel viert 60-jarig huwelijk

Door: Addo Sprangers Algemeen

RIJSBERGEN - Het echtpaar Bastiaansen-van Sprundel, voor intimi Sjaan en Nel, stapte zestig jaar geleden in het huwelijksbootje. Om precies te zijn: op 29 september 1964. Om daaraan geen aandacht schenken, zou te gek zijn, vindt het tweetal. Ze kijken volop uit naar hun huwelijksjubileum.

DOOR CHARLES LUIJTEN

Sjaan was toen 25 jaar oud, boerenzoon van Kiske Bastiaansen en Trien de Jong die woonden aan de toen nog zo genoemde Stadseweg in Rijsbergen waar zij een gemengd bedrijf voerden. Sjaan, geboren op 8 november 1939, komt uit een gezin van zeven kinderen (oorspronkelijk negen, twee overleden kort na de geboorte). Vier zusjes gingen hem voor. Zijn vrouwlief Nel, vierde kind van de negen uit het gezin van Door van Sprundel en Adriana Coremans, zag het levenslicht op 1 oktober 1941. Ook de familie van Sprundel hield er op de Leur een gemengd agrarisch bedrijf op na. Het paar heeft er zestig jaar huwelijk opzitten en bracht zoon Corné en dochter Anja ter wereld. De huwelijkstaart werd op 29 september 1964 aangesneden in de tot feestruimte omgebouwde koeienstal bij Nel thuis.

Boerderij

Op zijn 23ste zag Sjaan zijn toekomstige bruid voor het eerst tijdens een dansles in Etten. Later kwamen ze elkaar tegen toen de regionale afdeling van de Katholieke Plattelands Jongeren (KPJ) aansluitend op een bedevaart naar de Dreef een feestavond hadden bij Sjaak van Kaate (Staaltjens) die in hartje van Rijsbergen café-zaal Marktzicht runde. “Ik heb ons Nel toen met de fiets naar huis in de Leur gebracht.” Het jonge stel werkte thuis op de boerderij. Sjaan zou boer worden, een beetje moeilijk want broertje Michael had ook zijn zinnen gezet op de boerderij van de ouders. “We boerden dus met z’n tweeën. Maar dat werkte niet. Tussen de bedrijven door was ik nogal eens bezig bij smederij Kees Mathijssen. Voor de techniek had ik veel belangstelling en uiteindelijk ben ik ook die richting uitgegaan,” zegt Sjaan.

Eigen bedrijf

In de smederij hielp Sjaan mee aan het bouwen van melkmachines voor in de wei. De boer hoefde niet langer zijn koeien buiten handmatig te melken. “Ik stopte met de boerderij en zocht na vier jaar een baan bij de firma Heesters Tractoren in Roosendaal. Van daaruit ben ik als onderhoudsmonteur gaan werken op de suikerfabriek in Breda,” vertelt Sjaan Bastiaansen. Hij besloot voor zichzelf te beginnen. Het schuurtje achter het woonhuis verbouwde hij eigenhandig tot een werkplaats voor de bouw van land- en tuinbouwwerktuigen. Met een door hem uitgevonden en geproduceerde preiponsmachine werd deelgenomen aan de Expo in Liempde. Daarvan terugkerend riep hij tot vrouwtje Nel: “Vanavond gaan we er ’n paar pakken, heb liefst 21 machines aan de man weten te brengen.”

Muziek

Vanaf de Bredaseweg kun je de naam BasRijs lezen. Hier is het bedrijf gevestigd dat zich gestadig uitbreidde. Sjaan is er echter niet langer de directeur. Dat is zoon Corné die twintig jaar geleden de zaak overnam. De levering van machines blijft niet beperkt tot eigen land. Het gaat goed met BasRijs. Sjaan Bastiaansen, al 34 jaar parochievrijwilliger, is de laatste jaren het muzikale pad opgegaan, net als Nel overigens. Beiden zijn dol op muziek. Nel blaast regelmatig op haar mondorgel. Sjaan luistert als deejay feestjes en partijen op en organiseert accordeonmeetings. Het diamanten paar heeft het uitstekend naar de zin. 



Blijf op de hoogte van het lokale nieuws uit jouw regio met onze dagelijkse nieuwsbrief