
Boek ‘Corso!, Een cultuur in beeld’ brengt Nederlandse corsocultuur samen
AlgemeenZUNDERT – De Zundertse maquettepresentatie krijgt vanavond om 20.00 uur een bijzonder moment met de presentatie van het boek ‘Corso!, Een cultuur in beeld’. In de tent waar ook de maquettes te zien zijn, wordt het eerste exemplaar overhandigd. Het boek brengt de Nederlandse corsocultuur uitgebreid in beeld en legt daarmee een blijvend eerbetoon vast aan een traditie die in 2021 door UNESCO werd erkend als Immaterieel Cultureel Erfgoed van de Mensheid.
‘Corso!, Een cultuur in beeld’ laat zien dat corso veel meer is dan alleen indrukwekkende praalwagens. Het is een verhaal van samenwerking, creativiteit en verbondenheid binnen buurtschappen en verenigingen, waar duizenden vrijwilligers elk jaar samen bouwen aan een gedeelde traditie.
Volgens medeauteur en corsobetrokkene Miranda Eiting - die samen met Johan van Trijp en Fred Eggink de teksten schreef - ontstond het boek vanuit een duidelijke behoefte. “Omdat er nog geen boek was over alle Nederlandse corso’s. Een algemeen corsoboek bestond niet, terwijl er juist zoveel overeenkomsten zijn”, vertelt ze. “Na de UNESCO-erkenning eind 2021 vonden we dat het tijd was om dat verhaal vast te leggen.”
Corso als manier van leven
Eiting is al jaren actief binnen onder meer Corsief, buurtschap Tiggelaar, Stichting Bloemencorso Zundert en de Corsokoepel. Voor haar is corso diep verankerd in het dagelijks leven. “Corso is voor mij een way of life. Een plek waar saamhorigheid en vriendschap belangrijker zijn dan de rest. Je kunt er jezelf zijn en je creativiteit kwijt. Na het bouwen heb je serieuze gesprekken, of juist helemaal niet. Het is één grote vriendengroep. Binnen je eigen buurtschap maar ook binnen de hele corsogemeenschap.”
Veel beeld, korte teksten
Het boek is opgezet als een zogenoemd koffietafelboek van A4-formaat en telt circa 120 pagina’s. De nadruk ligt op fotografie, aangevuld met korte toelichtende teksten. Naast bloemen- en fruitcorso’s is ook aandacht voor andere vormen, zoals varende corso’s.
“We hebben veel corso’s bezocht en gesproken over de overeenkomsten en verschillen”, aldus Eiting. “Het is echt een gezamenlijk verhaal geworden.”
Intensief maakproces
Aan het boek is ongeveer anderhalf jaar gewerkt, met in de laatste fase een intensieve periode waarin wekelijks vele uren werden besteed aan de afronding. Het project is tot stand gekomen binnen de bredere samenwerking van de Nederlandse corsowereld en de Corsokoepel.
“Dit boek biedt een prachtige inkijk in de wereld van de bloemen- en fruitcorso’s. Het zet de traditie op een voetstuk en is een eerbetoon aan de dragers ervan: die duizenden mensen door heel het land”, aldus de trotse voorzitter van de Corsokoepel, Herman ter Haar.
‘Corso!, Een cultuur in beeld’ is vanaf vanavond verkrijgbaar.




