
‘We merken dat er zorgen leven in de omgeving’: Gemeente investeert jaarlijks 250.000 euro in veiligheid
Door: Sanne Brusselaars AlgemeenBERGEN OP ZOOM - Bergen op Zoom zet jaarlijks 250.000 euro in voor extra veiligheidsmaatregelen rond Plein 13 en het stationsgebied in aanloop naar de komst van de tijdelijke opvanglocatie voor statushouders en asielzoekers aan het Emplacement. Dat geld komt niet uit de eigen gemeentebegroting, maar uit middelen die via het Rijk beschikbaar zijn gesteld voor de opvanglocatie. De gemeente kiest er na overleg met omwonenden voor om het grootste deel daarvan te investeren in toezicht, handhaving en leefbaarheid.
De opvanglocatie moet vanaf juni 2026 ruimte bieden aan maximaal driehonderd statushouders en asielzoekers voor een periode van vijf jaar. Het college stelt dat de komst van de opvanglocatie extra druk kan geven op de omgeving, terwijl Plein 13 nu al langer kampt met overlastproblematiek.
Extra boa’s en veiligheidsadviseur
Volgens burgemeester Margo Mulder vloeien de maatregelen voort uit een eerder aangenomen motie van de gemeenteraad over overlastmeldingen rond Plein 13. “Na overleg met bewoners en partners is ervoor gekozen om de extra middelen vooral in te zetten op veiligheid en leefbaarheid, met twee extra boa’s en extra capaciteit op veiligheidsadvies”, aldus Mulder.
Van het jaarlijkse bedrag gaat ruim 149.000 euro naar twee extra boa’s. Daarnaast wordt ruim 51.000 euro besteed aan een halve fte veiligheidsadviseur openbare orde en veiligheid. Bijna 49.000 euro blijft beschikbaar voor aanvullende maatregelen, zoals extra verlichting, schoonmaak of extra toezicht op specifieke plekken. De financiering is voor vijf jaar gegarandeerd. Mulder benadrukt expliciet dat het geld niet uit de reguliere gemeentelijke middelen komt. “Voor deze opvanglocatie zijn door het Rijk middelen beschikbaar gesteld voor een periode van vijf jaar. Dat geld komt dus niet uit onze eigen begroting.”
De twee extra boa’s worden specifiek ingezet in en rond Plein 13, Glacis en het westelijke deel van het stationsgebied. Volgens de gemeente moeten zij zichtbaar aanwezig zijn, signalen oppakken en optreden bij onder meer geluidsoverlast, samenscholing en parkeerovertredingen.
Daarnaast komt er een veiligheidsadviseur die moet fungeren als verbindende schakel tussen het COA, politie, zorginstanties, NS en omwonenden. Volgens Mulder zijn daar inmiddels duidelijke afspraken over gemaakt: “We hebben met alle betrokken partijen afgesproken hoe we samenwerken en overleg voeren rondom veiligheid in het gebied. Daar heeft inmiddels ook al een eerste veiligheidsoverleg over plaatsgevonden.”
‘Zorgen in de omgeving serieus nemen’
Volgens de burgemeester betekent de extra inzet niet dat de gemeente verwacht dat de opvanglocatie automatisch voor veiligheidsproblemen gaat zorgen. “Uit ervaringen elders in Nederland blijkt juist dat dat lang niet overal het geval is”, zei ze. “Maar we merken wel dat er zorgen leven in de omgeving en daar willen we serieus op inspelen.”
Volgens Mulder draait de aanpak rond de opvanglocatie nadrukkelijk niet alleen om handhaving. “We vinden het minstens zo belangrijk dat mensen goed kunnen meedoen in de samenleving, bijvoorbeeld via werk of dagbesteding”, zei ze.
De extra boa’s worden flexibel ingezet en werken volgens de burgemeester niet alleen overdag. “Boa’s werken allang niet meer uitsluitend tijdens kantooruren. Zij worden ook ‘s avonds en waar nodig deels in de nacht ingezet.”
Geen verband met tijdelijke school De Wissel
Of de aanwezigheid van de tijdelijke basisschool De Wissel aan Plein 13 heeft meegewogen bij de beslissing om extra boa’s in te zetten, daar is burgemeester Margo Mulder duidelijk over. Volgens haar staat de inzet van de extra veiligheidsmaatregelen volledig los van de schoollocatie.
Mulder benadrukte daarnaast dat de gemeente de situatie de komende jaren blijft evalueren. Mocht blijken dat de extra inzet op termijn minder noodzakelijk is, dan wordt daar opnieuw naar gekeken. Volgens de burgemeester kan de capaciteit dan eventueel op andere plekken in de stad worden ingezet.
Tegelijkertijd vindt de burgemeester dat veiligheid breder bekeken moet worden dan alleen mogelijke overlast vanuit de opvanglocatie. Volgens haar gaat het ook om een veilige omgeving voor de toekomstige bewoners zelf. “Je zou inmiddels misschien ook wel een veiligheidsplan andersom kunnen opstellen: hoe beschermen we deze tijdelijke inwoners hier?” zei Mulder. “Het zijn uiteindelijk ook gewoon onze ‘eigen’ inwoners.”




