
Celstraf en rijontzegging voor man (19) die onder invloed vluchtte van politie
Door: Olaf Knook AlgemeenSTANDDAARBUITEN - De rechtbank in Breda heeft dinsdag een 19-jarige man uit Standdaarbuiten veroordeeld tot een gevangenisstraf van 7 maanden. De verdachte had zich op één dag schuldig gemaakt aan vijf strafbare feiten Hij werd aangeklaagd voor een gevaarlijke achtervolging, poging tot doodslag, schade aan eigendommen en het bezit van drugs.
Op de bewuste dag werd de jongeman uit Standdaarbuiten staande gehouden in Zevenbergen door de politie voor een controle. In de kofferbak van zijn voertuig zagen agenten een kartonnen doos. Ook roken agenten een sterke hennepgeur uit de auto komen. De verdachte besloot te vluchten. Dit leidde tot een gevaarlijke politieachtervolging van vijftig minuten door West-Brabant.
Tijdens de achtervolging overtrad de verdachte meerdere verkeersovertredingen. Hij reed bijvoorbeeld met hoge snelheid en gevaarlijke capriolen over de snelweg A59. Twee agenten werden door de jongeman bijna de vangrail ingedrukt. Daarnaast veroorzaakte de bestuurder schade aan een hek in Hoeven. Uiteindelijk kon hij hier tot stilstand worden gebracht.
In de kofferbak van de auto werd hennep aangetroffen in de kartonnen doos. Hierop moest de verdachte een speekseltest ondergaan, die positief bleek voor cannabis. Vervolgens werd de man bevolen mee te werken aan een bloedonderzoek. Hieraan weigerde hij zijn medewerking te verlenen
Strafeis
De verdachte heeft in het verleden meerdere keren te maken gehad met jeugdzorginstellingen en hulpverleningsinstanties. Er werd eerder in 2020 gesuggereerd dat hij mogelijk autisme of ADHD had, maar verder onderzoek werd toen niet uitgevoerd. Ondanks zijn jonge leeftijd en moeilijkheden in de opvoeding werd geconcludeerd dat hij goed functioneerde op het gebied van intelligentie. Hierdoor werd het jeugdstrafrecht niet gebruikt in de strafzaak.
De rechtbank legde een gevangenisstraf op van 219 dagen - ruim 7 maanden - waarvan 180 dagen voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Naast de gevangenisstraf kreeg de verdachte ook een taakstraf van 120 uur opgelegd en een rijontzegging van 12 maanden. Ook wordt hij verplicht zich te melden bij een reclassering.




