Er zijn in 25 jaar 40 homohuwelijken per jaar,  duizend in totaal, voltrokken
Er zijn in 25 jaar 40 homohuwelijken per jaar, duizend in totaal, voltrokken Foto: Willem Laros

Fototentoonstelling geopend: Kwart eeuw ‘homohuwelijk’

Door: Willem Laros Algemeen

ROOSENDAAL - Nederland had 25 jaar geleden een wereldprimeur: personen van hetzelfde geslacht konden vanaf 1 april 2001 trouwen. In Roosendaal werd het eerste ‘homohuwelijk’ gelijk op 2 april 2001 voltrokken. In de afgelopen kwart eeuw gaven in Roosendaal zo’n duizend stellen elkaar het ja-woord. Reden genoeg om dit heuglijke feit te vieren, met een fototentoonstelling. Overigens is de situatie wereldwijd aanzienlijk minder gunstig.

Hoewel het homohuwelijk in de jaren 2000 en 2010 in steeds meer westerse landen werd ingevoerd, neemt de wereldwijde acceptatie ervan momenteel af. In veel landen in Afrika, het Midden-Oosten en Azië blijft homoseksualiteit strafbaar, en religieuze en culturele tradities versterken die afwijzing. Ook in Oost-Europa groeit de weerstand, mede aangewakkerd door politiek nationalisme. 

Sociale media

Zelfs in westerse landen signaleren onderzoekers een lichte terugval onder jongere generaties, mogelijk als reactie op snel veranderende sociale normen. Geopolitieke invloeden, zoals de verspreiding van conservatief gedachtegoed via sociale media, spelen eveneens een rol in deze mondiale verschuiving. “Bijzonder triest”, zegt wethouder Evelien van der Star bij de opening van de fototentoonstelling ‘Ja ik wil’ in het gemeentehuis, een dag voordat ze dit onderwerp in haar portefeuille met de nodige tegenzin aan het CDA moet afstaan.

Op maandagavond 1 juni - de start van de internationale Pride-maand - is in het Huis van de gemeente Roosendaal de foto-expositie ‘Ja, ik wil – voor iedereen!’ geopend. Hierin staan tien Roosendaalse huwelijken centraal. De expositie is van 1 tot en met 15 juni tijdens de openingstijden te bezoeken in de hal van het gemeentehuis en van 15 tot en met 29 juni in winkelcentrum De Roselaar.

In regenboog-gemeente Roosendaal is de afgelopen collegeperiode veel aandacht geweest voor het onderwerp inclusie. Dat is niet in de laatste plaats de verdienste van VLP-wethouder Van der Star. “Helaas zit het in de volgende vier jaar niet in mijn portefeuille, we hebben het moeten afstaan aan het CDA. Maar reken er maar op dat ik goed op dit onderwerp blijf letten.”

Tien stellen

De fototentoonstelling omvat in de meeste gevallen trouwfoto’s van de stellen, lang niet altijd door een fotograaf gemaakt. Niet alle huwelijken bestaan ook nog. Er is iemand overleden, er is een stel gescheiden. De stellen die bij de opening aanwezig waren mochten hun eigen trouwfoto ‘onthullen’. Alle foto’s zijn voorzien van een stukje persoonlijke tekst, bijvoorbeeld over een eerste ontmoeting. 

Evelien van der Star, bij de opening: “Ik heb zelf twee keer als trouwambtenaar mogen ervaren hoe bijzonder het is om mensen in de echt te verbinden. Liefde is zoiets moois, dat gun je iedereen.” Trouwambtenaar Anton van Osta is het daar volledig mee eens: “Een mooier iets dan mensen trouwen bestaat er niet. Ik doe het nog niet zo lang: binnenkort trouw ik voor het eerst mensen van hetzelfde geslacht. Maar voor de liefde maakt dat natuurlijk niets uit.”

Als de stellen achter hun foto staan telt Van Osta, voor de gelegenheid officieel gekleed als trouwambtenaar, tot drie. Op dat moment worden ‘de sluiers’ verwijderd en zijn de foto’s in hun volle omvang zichtbaar.

Trouwambtenaar Anton van Osta:


Blijf op de hoogte van het lokale nieuws uit jouw regio met onze dagelijkse nieuwsbrief