
Gewoon Lokaal fileert coalitieakkoord: ‘Ondertoon te veel gericht op rechts versus links’
Door: Redactie PolitiekSTEENBERGEN – Gewoon Lokaal! kan zich vinden in delen van het nieuwe coalitieakkoord ‘Realistisch rechtsaf’, maar plaatst tegelijkertijd stevige kanttekeningen bij de koers van de nieuwe coalitie van Volkspartij, PVV en VVD. De oppositiepartij mist een duidelijke visie voor de gemeente, is kritisch op het asielbeleid en zet vraagtekens bij meerdere keuzes op het gebied van woningbouw, inclusie en bestuur.
Dat blijkt uit het betoog dat voormalig wethouder Maurice Remery donderdagavond tijdens de raadsvergadering zal uitspreken.
Volgens Gewoon Lokaal! bouwt het akkoord grotendeels voort op het vorige coalitieprogramma ‘Van Ambitie naar Actie’, maar ontbreken duidelijke doelen en een samenhangende langetermijnvisie.
“We missen vanuit de coalitie een onderbouwde visie, doel en richting en hoe de coalitie heel de gemeente Steenbergen wil doorontwikkelen in de komende vier jaar”, schrijft de partij. Volgens Gewoon Lokaal! worden per beleidsterrein wel onderwerpen genoemd, maar ontbreekt vaak de motivatie of de onderlinge samenhang.
Kritiek op asielbeleid
Met name het hoofdstuk over de spreidingswet stuit op kritiek. Gewoon Lokaal! vindt dat de gemeente haar verantwoordelijkheid moet nemen als het gaat om de opvang van asielzoekers.
“Wij als gemeenteraad zijn ervoor om problemen op te lossen en niet om deze onnodig te laten escaleren”, stelt Remery. Volgens de partij wordt het opvangvraagstuk in het coalitieakkoord vooruitgeschoven in de hoop dat andere gemeenten de verantwoordelijkheid overnemen.
Ook haalt Gewoon Lokaal! uit naar coalitiepartij PVV. “Wel roepen maar niet durven. Leve de loze belofte”, luidt de conclusie van de partij over de manier waarop de PVV volgens haar invulling geeft aan haar bestuursverantwoordelijkheid.
Woningbouw en Dinteloord
Ook op het gebied van woningbouw plaatst de oppositie vraagtekens. Gewoon Lokaal! is positief dat de coalitie ruimte ziet voor een mogelijke randweg bij Dinteloord Noordoost, maar vindt dat ontwikkelingen gefaseerd moeten plaatsvinden.
Tegelijkertijd begrijpt de partij niet waarom woningbouw in Dinteloord Zuidwest wordt uitgesteld.
“Jarenlang wordt geroepen: bouwen, bouwen, bouwen. Nu er mogelijkheden zijn om te bouwen, wil de coalitie niet meer bouwen. Weer een loze belofte”, schrijft Gewoon Lokaal!.
Vragen over inclusie en bestuur
Verder stelt Gewoon Lokaal! kritische vragen over passages in het coalitieakkoord over neutrale uitingen van medewerkers, religieuze uitingen en inclusie. De partij vraagt de coalitie onder meer hoe deze keuzes bijdragen aan verbinding binnen de samenleving.
Ook zet de oppositie vraagtekens bij uitspraken over transparantie richting de gemeenteraad, de bestuurscultuur en eerdere raadsbesluiten die volgens Gewoon Lokaal! opnieuw ter discussie worden gesteld. Daarnaast wil de partij opheldering over verschillende onderdelen van het akkoord, waaronder armoedebeleid, detailhandel, zorg, laadpalen en economische ontwikkeling.
Onderaan de streep kan Gewoon Lokaal! zich niet vinden in het coalitieakkoord.
“De ondertoon is regelmatig te sterk zakelijk, geschreven uit de optiek rechts versus links. Hier en daar vanuit wantrouwen, los zand en weinig gericht op de kleine kernen”, concludeert de partij. Daarom zal zij niet instemmen met het akkoord.




