
Lintje voor Pierre (64) met een groot muziekhart: ‘Muziek verrijkt je leven’
Door: Olaf Knook AlgemeenSINT-ANNALAND - Op vrijdag 25 april vond de jaarlijkse lintjesregen plaats. De komende periode zetten we de gedecoreerden in onze gemeente in het zonnetje. Deze week Pierre van Broekhoven (64) uit Sint-Annaland, benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau.
Pierre groeide op in Halsteren en volgde op jonge leeftijd AMV-lessen aan de muziekschool in Bergen op Zoom. “Toen ik een instrument mocht kiezen, werd het trompet. Ik was een jaar of tien. Ik had het eens in een kerk gehoord en vond het prachtig.” Na de middelbare school werd hij toegelaten tot het conservatorium in Tilburg en sloot zijn studie af met een solistendiploma in Den Haag. “Het was keihard studeren. Zes tot zeven uur per dag, plus theorie.”
Na zijn afstuderen werd Pierre in 1984 docent klein koper bij de Zeeuwse Muziekschool. “Ik reed heel Zeeland af – Krabbendijke, Wemeldinge, Kapelle, noem maar op.” Acht jaar later volgde een baan bij het Centrum voor de Kunsten (nu CKB) in Bergen op Zoom, waar hij lesgaf in blaasinstrumenten, theorie en dirigeren. Pierre komt naar eigen zeggen niet uit een muzikale familie. “Mijn ouders zongen alleen in een koor. Zij vonden het wel belangrijk dat ik een muziekopleiding kreeg - net als mijn broer.”
Tekst gaat verder onder de foto.
![]()
Pierre krijgt het lintje opgespeld door burgemeester Marleen Sijbers - Foto: Rien Burgers
Gezondheidsproblemen
Pierre zette zich uiteindelijk decennialang in voor muziekverenigingen, waaronder de BOV en Koninklijke Fanfare Accelerando. Ook het Jeugdstudieweekend van de Zeeuwse Muziekbond lag hem na aan het hart. “Dat was altijd een feest. Werken met jongeren geeft een andere energie, maar volwassenen hebben ook hun charme.”
In 2006 stond hij als dirigent aan de wieg van dameszangvereniging Kir Royal in Sint-Annaland, opgericht op initiatief van vrouwen die een eigen koor wilden hebben. ”Ze vroegen mij om het muzikaal vorm te geven. Nu hebben we 45 leden.” Ook richtte hij met anderen koren op, zoals Bekoor in Bergen op Zoom en koperensemble Avancement. “We werken projectmatig met topblazers: vijf repetities, één concert. Dat houdt het behapbaar.”
Na ruim veertig jaar muzikale inzet doet Pierre het nu rustiger aan. “Gezondheidsproblemen dwingen me tot een stap terug.” Samen met zijn partner Jack Westdorp wil hij meer genieten van hun huis in Zuid-Frankrijk. Toch blijft muziek een rol spelen in zijn leven: hij stopt na 19 jaar als dirigent bij Kir Royal, maar blijft nog actief bij Avancement.
Tekst gaat verder onder de foto.
![]()
Pierre werd in De Wellevaete verrast met de Koninklijke onderscheiding - Foto: Rien Burgers
Koninklijk koppel
Tijdens de lintjesregen werd Pierre verrast met een Koninklijke onderscheiding. “Ik dacht dat iemand anders een lintje kreeg”, lacht hij. “Ik deed eerst een trui aan. Jack zei nog dat ik me netter moest kleden.” Onderweg naar De Wellevaete reed Jack bewust een omweg en koos een verkeerde ingang. Pas bij binnenkomst begon het bij Pierre te dagen. “Ik zag eerst de ouders van Jack zitten. En die man waar het lintje voor zou zijn, was er zelf niet eens.”
Het werd een onvergetelijke dag voor de Stallander. “De opkomst en de vele sprekers maakten het heel bijzonder.” Maar liefst elf mensen hadden zich als aanvrager gemeld voor zijn onderscheiding, waaronder ook op persoonlijke titel. Zijn partner Jack kreeg jaren geleden ook een Koninklijke onderscheiding. Maar van een ‘koninklijk koppel’ had Pierre nog niet gehoord. “Onze lintjes hangen netjes ingelijst in onze eigen studeerkamers, samen met de oorkondes.”
Een dag later, op Koningsdag, stond Pierre als gedecoreerde op het bordes in Sint-Annaland. “Vorig jaar nog als dirigent van Accelerando, nu als gedecoreerde. Mensen begonnen mij te feliciteren en stuurden kaartjes. Dan voel je hoe verbonden je bent met de gemeenschap.” Hij noemt de onderscheiding een bekroning op zijn werk. “Muziek verrijkt je leven”, heeft hij geleerd van zijn ouders.




