Afbeelding
Foto: Remco Weterings

Gratis aardappelen rooien kan ook dit jaar weer in Sint-Annaland

Door: Olaf Knook Algemeen

SINT-ANNALAND - Het is weer bijna tijd voor de Nationale Aardappelrooidag. Door heel het land steken mensen hun handen uit de mouwen en gaan het land op om aardappels uit de grond te trekken. Op zaterdag 5 september kunnen bezoekers hiervoor ook terecht in de gemeente Tholen.

Marcel Kooijman opent dit jaar opnieuw zijn erf en akkers in Sint-Annaland voor publiek. Van 11.00 tot 16.00 uur kunnen bezoekers ontdekken hoe aardappels worden geteeld en wat er allemaal komt kijken voordat ze uiteindelijk op het bord liggen. Dat zelf rooien blijft toch wel het leukste onderdeel. Gewapend met een tas gaan bezoekers het land op om hun eigen aardappels bij elkaar te zoeken. Even flink trekken aan de planten, goed kijken in de grond en zoeken naar de mooiste exemplaren. Na afloop mogen de zelfgerooide aardappels mee naar huis.

Spirello’s

Vorig jaar bleek al snel dat zo’n aardappel niet zomaar uit de grond komt. Vooral op de zware kleigrond in de Stallandse polder kan het flink werken zijn. Kinderen zetten hun volle gewicht achter een plant en ouders helpen ondertussen een handje mee. Wie fanatiek aan de slag gaat, heeft voor het weet een flinke hoeveelheid aardappels verzameld. Het thema van de Nationale Aardappelrooidag is dit jaar aardappelliefde. Tijdens het rooien kunnen bezoekers daarom op zoek naar een aardappel in de vorm van een hartje. Een kleine vondst, maar wel eentje die mooi past bij de dag. Want het draait niet alleen om aardappels uit de grond halen.

De Nationale Aardappelrooidag is ook bedoeld om te laten zien waar ons voedsel vandaan komt. Door heel Nederland zetten aardappeltelers hun deuren open. Bezoekers kunnen een kijkje nemen op het erf, machines bekijken en vragen stellen aan de boer. Ook bij Kooijman is er meer te doen dan alleen rooien. Zo kunnen bezoekers zelf spirello’s van aardappelen maken. Voor kinderen staat er een springkussen klaar. En wie na al dat werken trek heeft gekregen, kan natuurlijk terecht voor een frietje.

Aardappelteelt

Vorig jaar kwamen bezoekers met allerlei vragen naar de akkers van Kooijman. Voor sommigen was het zelfs een eerste kennismaking met de aardappelteelt. Een aardappel groeit immers niet in de supermarkt en ook niet boven de grond. Juist dat maakt de rooidag volgens Kooijman elk jaar weer zo leuk. Bezoekers kunnen met eigen ogen zien hoe een aardappel groeit en hoeveel werk er nodig is voordat die uiteindelijk in de keuken belandt. En na een middagje zelf rooien smaakt die aardappel misschien nog nét iets lekkerder.

De Nationale Aardappelrooidag vindt zaterdag 5 september plaats. Deze dag is een initiatief van de Nederlandse Aardappel Organisatie (NAO). Mts. Kooijman is te vinden aan de Joanna Mariapolder 5 in Sint-Annaland. De toegang is gratis. Bezoekers wordt gevraagd om zoveel mogelijk op de fiets te komen. Dus: oude schoenen aan, handen uit de mouwen en op zoek naar die ene bijzondere pieper. Wie weet zit er wel een aardappelhartje tussen.

Een actueel overzicht van alle deelnemende locaties, openingstijden en activiteiten is te vinden via www.aardappelrooidag.nl.[n]

Afbeelding


Blijf op de hoogte van het lokale nieuws uit jouw regio met onze dagelijkse nieuwsbrief