Afbeelding
Foto: Remco Weterings

Wielrennen al 75 jaar verweven in het DNA van Huijbergen

Door: Remco Weterings Algemeen

HUIJBERGEN - Gerrie Knetemann, Jo de Haan, Peer Maas, Jan Maas sr.: het zijn maar enkele namen uit de rijke historie van het wielergekke Huijbergen. Heemkundekring de Wilhelmiet duikt dit jaar in deze mooie momenten tijdens hun jaarlijkse thematentoonstelling. “Het zesde NK veldrijden in januari, het 75-jarige bestaan van het wielercomité. Er was dus geen lange brainstorm nodig om het thema van de expositie van dit jaar te kiezen” zo vertelt Wil de Jong. Met het doorknippen van het lintje opende Jan Maas jr., één van de recentste wielertalenten uit het dorp, de expositie.

De hele maand oktober is het Molenhuis een waar walhalla voor wielerliefhebbers. Een Remy-fiets, handgemaakt in Ossendrecht of de Raleigh-fiets waarop Gerrie Knetemann mooie prijzen heeft behaald. Allemaal zijn ze te bewonderen. Naast de fietsen zijn er een ontelbaar aantal truien van de wielerhelden die het dorp heeft grootgebracht te bewonderen. Jeroen van Wezel heeft zijn zolder flink overhoop gehaald om tussen de duizenden krantenknipsels de pareltjes eruit te vissen voor de expositie. “Het zijn echt mappen vol, het wielercomité bestaat 75 jaar en van al deze jaren hebben we bijna alle krantenknipsels nog. Niet alleen in het veld, maar ook op de weg heeft Huijbergen een lange historie. Welke plaats met iets meer dan 2000 inwoners kan nu zeggen dat Joop Zoetemelk met zijn net gewonnen gele trui hier aan het vertrek heeft gestaan? En niet alleen aan het vertrek, hij ging er met de winst vandoor!” 

Een moment wat ook bij Wil nog goed op zijn netvlies staat. “Joop reed in dezelfde ploeg als onze oud-dorpsgenoot Knetemann. Zijn ploeggenoten wist hij dus wel te enthousiasmeren voor een ronde in zijn woonplaats, dit was in 1980, het jaar dat in Huijbergen voor het eerst een profronde is gereden.”  Het organiseren van een profronde bleek na vier jaar toch te veel te vragen van het wielercomité.

Het sprak de jeugd aan

Hoe kan het toch dat Huijbergen zo een rijke wielerhistorie heeft? Een vraag waar Wil niet lang over hoeft na te denken. “Het is allemaal begonnen toen eind jaren ‘60 Jo de Haan in het dorp kwam wonen. Zijn prestaties spraken de jeugd aan en wie de jeugd heeft, die heeft de toekomst. Zo trok het wieler-DNA in Huijbergen, meer dan in andere plaatsen. Dit is tot op de dag van vandaag terug te zien. Het wielercomité is één van de weinige plaatsen met een eigen amateurcriterium, ze houden stug vol.”

Expositie

“Of de ruimte is te klein of we hebben te veel spullen, het is maar net hoe je het bekijkt,” zo vertelt John Kil, één van de verantwoordelijken voor de inrichting van de expositie. “Het zijn allemaal kwalitatief hoogwaardige spullen die te bewonderen zijn. Sommige moesten even twee keer nadenken of ze de soms fragiele spullen wel wilden uitlenen.” Elke naam die is voortgekomen uit Huijbergen heeft een eigen ‘hoek’ in de expositie. Naast aandacht voor de wielersport kent de plaats ook een lange historie in het veld. “In de internationale crosswereld wordt het Huijbergse parcours bestempeld als één van de mooiste van Europa.” Niet voor niks zijn er dan ook al vele internationale veldritten, NK’s en het eerste EK voor de professionals verreden.

Inspiratie voor de toekomst

Wethouder Rainier Schuurbiers maakt zich geen zorgen over de toekomst van wielersport in Huijbergen. “De namen uit het verleden zijn een bron van inspiratie voor de huidige -en toekomstige generatie. Met de prestaties van Jan Maas jr. en Marijn Maas heb ik hier alle vertrouwen in.” De tentoonstelling is elke zondag in oktober tussen 11:00 en 16:00 te bekijken in het Molenhuis aan de Bergsestraat. Enkele oud-prominenten of hun nazaten hebben laten doorschemeren een bezoek te brengen. Je loopt dus zomaar de kans om niet enkel hun spullen te bewonderen, maar ook om ze persoonlijk te spreken.

Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding


Blijf op de hoogte van het lokale nieuws uit jouw regio met onze dagelijkse nieuwsbrief