Jeanine van Bedaf-Goud, Petra van den Hoek en Rian Konings in de buurtbus.
Jeanine van Bedaf-Goud, Petra van den Hoek en Rian Konings in de buurtbus.

Buurtbus Achtmaal-Schijf: al een kwart eeuw onmisbaar

Door: Corné Luijken Algemeen

ACHTMAAL-SCHIJF: Hoe zorg je ervoor dat kleine kernen toch bereikbaar blijven met openbaar vervoer als reguliere streekbuslijnen verdwijnen? En hoe vergroot je daarmee de sociale leefbaarheid en verbinding in de regio, zodat scholieren veilig naar school kunnen en ouderen gemakkelijk kunnen gaan ‘stadten’? Vragen waar de Buurtbusvereniging Achtmaal-Schijf een antwoord op geeft. Vrijwilligers rijden met buurtbussen op en neer tussen Klein-Zundert en Roosendaal, via Achtmaal en Schijf. Dat doen ze al bijna 25 jaar: een jubileum dat vraagt om een feestje én een terugblik.

Daarom een gesprek met drie dames die veel weten over de buurtbus van vroeger en nu: voorzitter Petra van den Hoek en Ria Konings uit Schijf, en Jeanine van Bedaf-Goud uit Achtmaal. Ze waren of zijn nog steeds in verschillende rollen aan de buurtbus verbonden. Bij alle drie gaan de ogen twinkelen als je erover begint: de verhalen rollen al snel over tafel. Wie op 3 oktober naar het jubileumfeest in ‘t Trefpunt in Rucphen komt, hoort er zeker nog veel meer.

Jeanine weet nog goed: “Ze kwamen bij ons in de winkel in Achtmaal vragen of ik chauffeur wilde worden. M’n zoon vond dat een goed idee, want ‘dan bemoeit ons ma wat minder met de winkel’”, lacht ze. “Ik ging naar de voorlichtingsavond en dacht dat ik af en toe achter het stuur zou zitten, maar ik kwam thuis als chauffeur, coördinator én kaartverkoper… Er waren verschillende kaartjes en ik moest de verkoop nauwkeurig bijhouden, want de administratie moest wel precies kloppen.” 

Ze nam in 2024 na 23 jaar afscheid van de buurtbus en werd erelid van de vereniging. Een vereniging die de gemeenschapszin in kleine kernen als Achtmaal en Schijf duidelijk laat zien: de mensen zijn daar nog sterk bij elkaar betrokken en zetten er samen de schouders onder om hun dorp leefbaar te houden.

Veranderende tijden

Petra woont sinds tien jaar in Schijf. “Mij viel in het begin op: de mensen groeten hier elkaar nog of maken een praatje. Opvallend is ook dat jongeren die van de bus gebruikmaken, vaak bedanken bij het uitstappen: dat is netjes en fijn.” Ria vult aan: “Maar vroeger waren ze weleens wat baldadig: als het druk was, gingen scholieren soms wat ‘schommelen’ met de bus. En als ik daar iets van zei, dan was ik ‘een @#$wijf…’” Dat is gelukkig een uitzondering, want de sfeer in de bus is gezellig: vaak een praatje onder elkaar en op maandag hoor je wat er in het weekend allemaal gebeurd is. Veel mensen zitten tegenwoordig ‘op hun telefoon’. Dat is soms jammer, vooral als die ook nog eens ‘op speaker’ staat.

Op naar de volgende halte: nieuwe vrijwilligers gezocht

Het passagiersaantal daalde volgens Petra na corona van 30.000 naar ruim 25.000 per jaar. Het aantal scholieren nam wat af: ze rijden steeds meer met elektrische fietsen. Dat kinderen de middelbare school helemaal in Zundert kunnen afmaken, zorgt ook voor minder buspassagiers. “Maandag is het markt in Roosendaal: dan is het druk in de bus. Tijdens de ochtend- en avondspitsuren rijden twee lijndienstbussen, met twee bussen extra als ondersteuning; tijdens de daluren zijn twee bussen voldoende”, vertelt ze. De buurtbusvereniging heeft vrijwilligers hard nodig om de bussen te bemannen. De leeftijdsgrens voor chauffeurs is 80 jaar en mensen blijven lang rijden, maar nieuwe chauffeurs vinden is en blijft een klus. Petra: “Dus wil je ook chauffeur worden? Laat het ons weten via: buurtbus220@gmail.com.”

Wie zich snel aanmeldt, kan misschien nog net het jubileum meevieren.

Afbeelding


Blijf op de hoogte van het lokale nieuws uit jouw regio met onze dagelijkse nieuwsbrief