
Druilerige grote optocht, maar Vastenavend verbindt langs de route
Door: Remco Weterings AlgemeenKRABBEGAT – Wie een bekende had wonen langs het parcours van de Grote Optocht en droog vanachter een raam, in een deuropening of tot ‘leutcafé’ omgedoopte garagebox kon mocht zichzelf gelukkig prijzen. Waar bij het startschot door Steketee er nog een waterig zonnetje aan de lucht stond kwam de regen al snel met bakken uit de hemel. “Jammer van de vele inspanningen die alle deelnemers hebben genomen” zo vertelt Ko die ondanks het weer vanuit Delft naar Brabant is afgereisd om de optocht te bewonderen. “Een traditie die ik mijn maat al jarenlang in ere houden” zo vertelt hij.
Het druilerige weer maakte dat het langs de route merkbaar minder druk is dan andere jaren. Toch brengt het druiligere weer ook wel een bijzondere sfeer in de optocht, zo vertelt een andere bezoeker. “Bewoners langs de route hebben spontaan hun voordeur of garage geopend en kijken zo onder het genot van een hapje en een drankje met wildvreemde de optocht. Vastenavend is zo echt een feest van verbinding, dat blijkt hiermee maar weer.” De spaarzame droge plekjes onder luifels langs de route zijn al snel bezet.
Langs de route waren veel Unox mutsen en andere winterse kledij te zien. Niet enkel om in te slepen op het motto maar vooral om warm te blijven. Wie geen droog plekje had kunnen bemachtigen deed er namelijk goed aan om warme thermokleding en een regenjas aan te trekken.
Niet zonder slag of stoot
Elk jaar gebeurt het helaas wel dat er een wagen stilvalt in de route of er een kleine schade ontstaat. Maar dat uitgerekend de nieuwe prinsenwagen dit jaar deze eer moet krijgen. Bij het draaien van de Westersingel naar de Boutershemstraat raakte de prinsenwagen de verkeerslichten. Gelukkig stonden op exacte deze plek de Bergse brandweerlieden met onder andere een hoogwerker de optocht te bekijken en konden ze samen met medewerkers van de gemeente snel te hulp schieten. Met een lichte schade kon de wagen al snel zijn weg vervolgen.
Een traditie van dertig jaar
Vastenavend verbroederd, dat blijkt ook wel voor de woning van de Servische Goran aan de Van Dedemstraat. “Het is een traditie, al meer dan dertig jaar delen we hier erwtensoep en tomatensoep uit aan wie maar wil. Of het nu deelnemers of toeschouwers zijn, iedereen is welkom.” Zijn vindt zeker met de ijskoude weersomstandigheden gretig aftrek. “Bij mij thuis in Servië is het niet meer dan normaal om te delen. Onze deur is altijd open.” Of ze in zijn thuisland ook Vastenavend kennen? “Nee dat niet, maar de geest van het feest past wel bij onze cultuur. Niet zozeer het gedeelte met het feestgedruis maar het geloof is een belangrijk deel van onze cultuur.”
Afzien in de kou en regen
“Het was flink afzien in de regen en de kou maar we hebben echt een geweldige middag gehad. Dit is toch waar je het allemaal voor doet. Je kon wel merken dat het langs de kant echt veel minder druk was dan andere jaren maar dat is natuurlijk niet gek met dit weer.” Of ik denk in de prijzen te gaan vallen? “Wie weet maar dat is niet waar het voor mij om gaat. Heel de interactie met het publiek is het hoogtepunt, niet de prijs” aldus één van de verkleumde deelnemers na afloop.



































































