
De Maagd staat weer volledig in het zicht: wat is er precies veranderd?
Door: Sanne Brusselaars AlgemeenBERGEN OP ZOOM - Na maanden achter steigers en bouwdoeken staat Theater De Maagd sinds medio juli weer volledig in het zicht aan de Grote Markt. Het theater bleef herkenbaar wit, maar kreeg door nieuwe kleuraccenten, hersteld pleisterwerk en opnieuw aangebracht bladgoud een ander gezicht. Wat is er tijdens de renovatie precies gebeurd?
Het onderhoud begon in januari met het opbouwen van de steigers. De ingreep was nodig omdat het stucwerk onder de verflaag op veel plekken verzandde en losliet. Ook waren kleine scheuren en craquelé zichtbaar. Daarnaast was de toren toe aan een nieuwe schilderbeurt.
Na de Vastenavend werd het oude pleisterwerk verwijderd. Vervolgens zijn scheuren in het onderliggende metselwerk hersteld, zodat die niet opnieuw zichtbaar worden in de buitenlaag. Daarna is de gevel opnieuw bepleisterd en geschilderd. De werkzaamheden vonden plaats terwijl het theater openbleef. Het programma kon gedurende de renovatie doorgaan.
Zandkleuren en rode accenten
Het grootste zichtbare verschil zit in de kleuraccenten. De gevel is nog altijd overwegend wit, maar kreeg lichte zandtinten en rode details. Voor de kleurkeuze werden oude archieffoto’s en historische verflagen van het gebouw onderzocht.
Bij het verwijderen van de oude lagen kwamen verschillende accenten tevoorschijn. Die bleken volgens architect Laurijs Weyts aan te sluiten bij het kleurenschema dat vooraf voor de renovatie was bedacht.
“Het blijft maagdelijk wit”, zei Weyts tijdens de werkzaamheden. “Maar het theater is wel iets theatraler geworden.”
De rode accenten verwijzen naar de functie van het gebouw als theater. Tegelijkertijd moest de witte toren herkenbaar blijven in het Bergse stadsbeeld. De lichte ondergrond maakt het bovendien mogelijk om de gevel bij voorstellingen en evenementen in verschillende kleuren uit te lichten.
Nieuw goud op de toren
Ook de ornamenten boven op de toren zijn gerestaureerd. De gouden bol werd opnieuw verguld met bladgoud van 23,75 karaat. Daarvoor kreeg de bol eerst meerdere beschermlagen. Vervolgens werd het flinterdunne bladgoud met de hand aangebracht.
Ook de vergulde dennenappels werden behandeld en teruggeplaatst. Volgens schilder Peter de Muijnck van schildersbedrijf Noom vroeg het werk om grote nauwkeurigheid. “Een blaadje bladgoud is flinterdun. Als je het verkeerd aanraakt, is het meteen weg.”
Volledige naam op de gevel
De vernieuwde buitenzijde kreeg daarnaast andere gevelletters. Waar eerder alleen “De Maagd” op het gebouw stond, is nu de volledige naam “Theater De Maagd” zichtbaar.
Met de renovatie was ongeveer 550.000 euro gemoeid. Ongeveer een derde daarvan werd betaald met subsidie van de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed. De rest van de kosten kwam voor rekening van de gemeente Bergen op Zoom.
Medio juli verdwenen de laatste steigers. Sindsdien is het resultaat van de maandenlange renovatie goed te zien: De Maagd is geen totaal ander gebouw geworden, maar de historische details en kleuraccenten komen nadrukkelijker naar voren.




